Doktorat wdrożeniowy: dwa projekty UKW z kwalifikacją

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego został zakwalifikowany do V edycji programu "Doktorat wdrożeniowy".

Pozytywna ocenę uzyskały oba zgłoszone projekty. Planowane doktoraty wdrożeniowe realizowane będą w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna, w ramach której badania prowadzone będą na Wydziale Mechatroniki, przy wsparciu Instytutu Inżynierii Materiałowej. Zgodność problematyki badawczej doktoratów  z aktualnymi problemami badawczymi otoczenia społeczno-gospodarczego zapewni współpraca w ramach realizacji projektu z Siecią Badawczą Łukasiewicz reprezentowaną przez Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników (IMPiB).

W ramach współpracy planuje się rozwiązanie dwóch problemów stanowiących dwa równoległe realizowane przez pracowników IMPiB tematy doktoratów wdrożeniowych:

• Dobór cech konstrukcyjnych głowicy do wytwarzania folii metodą wytłaczania z rozdmuchem z wykorzystaniem narzędzi komputerowego wspomagania projektowania (opiekun naukowy: dr hab. Marek Macko, prof. uczelni),
  • Technologia przetwórstwa i właściwości piezoelektryczne biodegradowalnych kompozytów przeznaczonych do wytwarzania detali metodą druku 3D (FDM) (opiekun naukowy: dr hab. Piotr Rytlewski, prof. uczelni).

Pełna lista zakwalifikowanych projektów znajduje się na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.