Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zaprasza na otwarcie retrospektywnej wystawy malarstwa Janusza Macieja Kochanowskiego (1937-2021), które odbędzie się 3 września 2021 r. o godz. 18.00 (galeria na pierwszym piętrze biblioteki).
W twórczość zmarłego w tym roku Artysty wprowadzi Hanna Strychalska. Spotkaniu towarzyszyć będą:
- pokaz filmu z wystawy prac Janusza Kochanowskiego w bydgoskim BWA w 1994 r. (nagranie, układ i montaż: Marcin Sauter i Maciej Cuske, muzyka i jej wykonanie Juliusz Rafeld, pomysłodawca filmu),
- prezentacja multimedialna Macieja Bagińskiego „Janusz Kochanowski in memoriam”,
- recital Juliusza Rafelda.
Wystawa będzie czynna do 4 października 2021 r.
Janusz Maciej Kochanowski (1937-2021)
Artysta całe zawodowe życie związany z Bydgoszczą. Twórca i realizator projektów z zakresu aranżacji wnętrz oraz sztuki użytkowej. Malarz, rzeźbiarz i działacz społeczny. W 1963 r. ukończył studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Prezes Zarządu Okręgu ZPAP – Polska Sztuka Użytkowa, od 1991 r. prezes Zarządu Głównego ZPAP – PSU. Od 1989 r. wiceprezes Zarządu Głównego Fundacji Polska Sztuka Użytkowa, w ostatnich latach jej prezes honorowy.
Autor wielu wystaw indywidualnych (m.in. Dortmund, Düsseldorf, Kassel i Bydgoszcz) oraz zbiorowych (środowiskowych, ogólnopolskich i zagranicznych). Uczestnik ponad 100 wystaw poplenerowych, malarskich, rzeźbiarskich i sztuki użytkowej. Jego realizacje znajdują się m. in. w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Mogilnie, Grudziądzu, Wąbrzeźnie, Kaliszu, Krakowie, Lublinie, Zielonej Górze. Jest projektantem przebudowy kościoła gotyckiego w Brodnicy. Przez ponad 30 lat organizator Ogólnopolskiego Pleneru dla Projektantów w Funce. Autor licznych tablic pamiątkowych w Bydgoszczy. Laureat wielu nagród artystycznych. Uhonorowany odznaką „Zasłużony działacz kultury”, Złotym Krzyżem Zasługi za działalność społeczną i artystyczną, Złotą Odznaką ZPAP, Nagrodą Wojewody Bydgoskiego oraz Medalem Prezydenta Bydgoszczy, a w 2019 roku – Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Prace Janusza Kochanowskiego znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i in., a także w zbiorach prywatnych, polskich i zagranicznych (m.in. w Kanadzie, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Finlandii).
(Na podst. oprac. Hanny Strychalskiej)
"(…) Prace Janusza Kochanowskiego zawsze mnie przyciągały, rozpoznawałam je od razu. Są one malarską gloryfikacją natury, a także wyrazem poszukiwania wewnętrznej harmonii i wyciszenia. Dzisiaj trudno znaleźć te wartości w codziennej egzystencji, gdzie przeważa powierzchowny odbiór rzeczywistości, pośpiech, medialny chaos i, często, brutalność w relacjach między ludźmi. Towarzyszy temu atmosfera ustawicznego zmagania i niepewności. Artysta, w jakimś sensie uciekał od tego świata, czy też jego mrocznej odsłony – bo przecież to jedynie część prawdy o współczesności – w wykreowaną przez siebie malarską rzeczywistość. W nią przenosił – jak sądzę – przeżyte i przetworzone artystycznie, jak również wypracowane w sobie, dobro i piękno.
Zatrzymywał w kadrze chwile: spadający liść, delikatność pajęczej sieci i blik światła odbity w czerwonej kulce. Powstrzymywał przemijanie w portretach kwiatów. Bez ograniczeń, wykazując się niepospolitą wyobraźnią, a równocześnie konceptem, budował kompozycje łączące różne przestrzenie i zastygłe portrety żywiołów natury. Dzięki temu motywy, jakby wyjęte z naszego codziennego doświadczenia, które stanowią ważne dopełnienie jego pejzażu, są metafizycznie zawieszone między niebem, ziemią, wodą. Kochanowski mając wiedzę o dawnej sztuce, a zarazem posiadając znakomity warsztat malarski, potrafił przekonująco uzasadnić zabawę malarskimi konwencjami. A przy tym oddawał artystyczny hołd dawnym mistrzom.
Malarz dążył w obrazie do stworzenia nastroju, a odbiorcę pragnął skłonić do refleksji. Jego artystyczna wizja, daleka od realizmu, choć oparta na studiowaniu natury, zawiera najgłębszą prawdę o istnieniu świata, który przemija na naszych oczach, a my wraz z nim. Cała malarska twórczość Janusza Kochanowskiego jawi się jako przejaw łagodnej i skupionej afirmacji życia. Jest ona wyrażona z wielką wrażliwością, pewną dozą nostalgii i powściągniętej, bo przetworzonej przez formę emocjonalności. Kto wie, może w dziele artysty zamknięta jest wręcz miłość do świata i do najdrobniejszych przejawów jego żywotności? Z Pascalowską zadumą w tle."
Hanna Strychalska „Kreacja rzeczywistości. O obrazach Janusza Kochanowskiego” (fragment tekstu z folderu wystawy)