Stoją na tle budynku NATO: wojskowi, dr Kamila Sierzputowska oraz studentki bezpieczeństwa narodowego Stoją na tle budynku NATO: wojskowi, dr Kamila Sierzputowska oraz studentki bezpieczeństwa narodowego

Staż w Centrum Eksperckim Policji Wojskowych NATO zawodową szansą dla studentek UKW

Paulina Ciesińska, Agnieszka Ciesińska, Izabela Grochowska, studentki bezpieczeństwa narodowego oraz Magdalena Kozicka, studentka zarządzania bezpieczeństwem narodowym rozpoczęły międzynarodowy staż w Centrum Eksperckim Policji Wojskowych NATO (Military Police Centre of Excellence) w Bydgoszczy.

Centra Eksperckie to instytucje zorganizowane w celu wspierania transformacji NATO, w tym rozwoju nowych zdolności. Naczelne obszary ich działania obejmują: edukację i szkolenie na szczeblu strategicznym i operacyjnym, podnoszenie poziomu interoperacyjności, ocenę i testowanie koncepcji poprzez eksperymentowanie oraz współudział w opracowywaniu doktryn, a także wspieranie procesów analizy wniosków i doświadczeń z operacji przeprowadzonych przez NATO.

Studentki podczas miesięcznego stażu będą zdobywać nowe umiejętności oraz doszkalać te, w które podczas studiów wyposaża je Wydział Nauk o Polityce i Administracji. Wśród napiętego harmonogramu stażowych zadań przyszłe absolwentki UKW zapoznają się m.in. ze schematem organizacyjnym działalności NATO, odwiedzą NFIU, JFTC, 3NSB, będą współuczestniczyć w webinariach i dyskusjach oraz odbędą kurs dochodzeń dot. cyberprzestępczości. Dzięki udziałowi w projekcie, stażystki przeszły procedurę poświadczenia bezpieczeństwa, a tym samym uzyskały dostęp do informacji niejawnych, który otwiera im drogę do przyszłej kariery w wyuczonym zawodzie.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy jest pierwszą uczelnią w Polsce, której studenci mają szansę wziąć udział w międzynarodowych stażach w MP COE. Taka możliwość powstała dzięki podpisaniu „Porozumienia o współpracy” zawartego pomiędzy prof. dr. hab. Jackiem Woźnym - Rektorem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego a płk. Mirosławem Łabęckim - Dyrektorem Centrum Eksperckiego Policji Wojskowych NATO - NATO Military Police Centre of Excellence. Koordynatorem przedsięwzięcia jest dr Kamila Sierzputowska z Wydziału Nauk o Polityce i Administracji.

W nowym roku akademickim planowane są kolejne nabory w ramach rekrutacji na staż w MP COE. Tym razem obok studentów bezpieczeństwa narodowego oraz zarządzania bezpieczeństwem narodowym w rekrutacji wezmą udział również studenci innych kierunków m.in. kryminologii.