20-lecie Związku Miast i Gmin Nadnoteckich

W dniu 9 września br. w Nakle nad Notecią odbyły się uroczystości związane z 20-leciem działalności Związku Miast i Gmin Nadnoteckich (ZMiGN), którego członkiem wspierającym jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Obchody jubileuszu powstania Związku i prezentacja dokonań odbyły się w nakielskiej przystani rzecznej, z licznym udziałem  przedstawicieli jednostek samorządowych zrzeszonych w Związku oraz zaproszonych gości, w tym przedstawicieli UKW.

W imieniu JM Rektora UKW w uroczystości uczestniczył dr hab. Zbigniew Podgórski, prof. uczelni. Z kolei, Katedrę Rewitalizacji Dróg Wodnych Instytutu Geografii reprezentowali: prof. dr hab. Zygmunt Babiński, dr Dawid Szatten (koordynator naukowy Centrum Informacji i Promocji Śródlądowych Dróg Wodnych w Bydgoszczy) oraz mgr inż. kpt. ż. ś. Grzegorz Nadolny.

Podczas jubileuszu wręczono okolicznościowe statuetki „Przyjaciel Noteci”. Zostali nią uhonorowani m.in. prof. dr hab. Jacek Woźny – Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz prof. dr hab. Zygmunt Babiński – jako osoba związana ze Związkiem od chwili jego powstania. W okolicznościowym piśmie skierowanym do JM Rektora UKW podkreślono zaangażowanie Uczelni w latach 2000-2020, w realizację Porozumienia programowego „Przywróć Noteć miastom i gminom oraz ich społeczeństwom”.

W czasie obchodów miało miejsce wręczenie medalu pamiątkowego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Casimirus Magnus  Pani Hannie Forbrich, pełniącej funkcję Dyrektora Biura Związku.

Ważnym elementem uroczystości było podpisanie deklaracji kontynuowania działalności ZMiGN. Na dokumencie podpisy złożyli przedstawiciele 17 gmin tworzących Związek, 4 powiatów i 3 instytucji wspierających – w tym UKW. Podpisany dokument przypieczętował „Akt Przymierza z Notecią”.

Szczegółowa relacja znajduje się na stronie ZMiGN.

Źródło zdjęcia: gmina-naklo.pl/Szymon Niemczewski