VIII konferencja „Polska‒Jugosławia” w Belgradzie
W dniach 16‒19 września odbyła się w Belgradzie VIII konferencja poświęcona stosunkom polsko-jugosłowiańskim w XX w. organizowana przez Wydział Historyczny i Instytut Historii Współczesnej w Serbii.
W konferencji wzięło udział 29 historyków z Polski, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Słowenii. Poza historykami z UKW (dr hab. Zdzisław Biegański, prof. uczelni, dr Barbara Gawęcka, prodziekan WH, dr Anetta Głowacka-Penczyńska, dr Katarzyna Grysińska-Jarmuła, dziekan WH, dr hab. Marek Zieliński, prof. uczelni) do udziału zostali zaproszeni także historycy z innych ośrodków akademickich: mgr Justyna Gluba doktorantka z Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab. Piotr Gołdyn prof. UAM, dr Tomasz Lis z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Mediów w Toruniu, dr hab. Magdalena Rekść, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, prof. dr hab. Jacek Tebinka z Uniwersytetu Gdańskiego. Niepisanym zwyczajem obrad konferencyjnych w Belgradzie jest patronat Ambasady Polskiej w Serbii. I tak też było tym razem. W obradach wziął udział ambasador RP w Serbii Rafał Perl. Po raz kolejny okazało się, że tego typu współpraca jest jednym z najlepszych sposobów na umiędzynarodowienie nauki.
Współpraca pomiędzy Instytutem Historii Współczesnej w Belgradzie a Wydziałem Historycznym została zapoczątkowana w 2013 r., początkowo w oparciu o list intencyjny, a od 2018 r. na podstawie umowy o współpracy. Przejawia się ona nie tylko corocznymi konferencjami i wysoko notowanymi publikacjami pokonferencyjnymi, ale również w możliwości publikacji w czasopismach wydawanych przez oba podmioty, utworzeniem biblioteki bałkańskiej w Bibliotece Głównej UKW, organizacji Dni Serbskich w Bydgoszczy, konkursie wiedzy o Jugosławii. Dotychczas ukazało się siedem tomów z tekstami poświęconymi historii relacji polsko-jugosłowiańskich. Każdy z nich zawiera ok. trzydziestu tekstów.