Budynek starej biblioteki w trakcie remontu Budynek starej biblioteki w trakcie remontu

Kampus przy Chodkiewicza zyska nowy budynek dydaktyczny

Rozpoczął się II etap przebudowy budynku starej biblioteki uniwersyteckiej przy ul. Chodkiewicza 30. Po ich zakończeniu w połowie przyszłego roku studenci i pracownicy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego otrzymają do swej dyspozycji nowoczesny budynek dydaktyczny.

Podczas prac I etapu przebudowie uległa bryła starej biblioteki. Powstały m.in. dwie nowe klatki schodowe z windami, wymieniono też część elementów konstrukcyjnych budynku. W ostatnich dniach, po rozstrzygnięciu przetargu na II etap prac, na plac budowy wszedł kolejny wykonawca. W postępowaniu przetargowym udział wzięła jedna firma – bydgoski Kontbud. Jej oferta została zaakceptowana i po dopełnieniu wymaganych formalności ruszyły prace adaptacyjne. Podczas najbliższych miesięcy wykonane zostaną m.in. prace wyburzeniowe ścian starego układu oraz wymurowane nowe ścianki działowe, powstaną nowe instalacje techniczne, wymieniona zostanie także stolarka zewnętrzna i wewnętrzna, zamontowane zostaną stropy podwieszane, a dach zostanie ocieplony.

Na trzech kondygnacjach budynku ulokowanych zostanie ponad 50 sal wykładowych, ćwiczeniowych, komputerowych oraz pokojów dla wykładowców. Oprócz nich budynek wzbogaci się o niezbędne zaplecze sanitarno-techniczne. Koniec prac planowany jest wstępnie na połowę przyszłego roku.

Wartość prac przy II etapie przebudowy starej biblioteki wynosi 10,166 mln zł. Wykonawca obejmie je sześcioletnią gwarancją.

Zasadnicza część budynku starej biblioteki głównej powstała w pierwszej połowie XX wieku. Poddano go przebudowie i rozbudowie na cele biblioteczne na początku lat 90. ubiegłego stulecia. Swą funkcję biblioteczną gmach przestał pełnić osiem lat temu, kiedy powstała nowoczesna biblioteka UKW przy ul. Szymanowskiego.