Spotkanie poetyckie z Wojciechem Banachem w Bibliotece UKW
W środę, 17 listopada 2021 r., o godz. 18.00 zapraszamy do Biblioteki UKW na spotkanie poetyckie z Wojciechem Banachem wokół książki "Plac Piastowski i inne wiersze". Spotkanie poprowadzi Jacek Soliński.
Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa pocztówek patriotycznych z lat 1900 - 1945- "Kto Ty jesteś", pochodzących z kolekcji Wojciecha Banacha. Tym samym pragniemy nawiązać do obchodów 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Ze względu na trwającą epidemię jesteśmy zobowiązani do przestrzegania aktualnie obowiązujących na terenie uczelni wymogów bezpieczeństwa. Prosimy o używanie maseczek. Spotkanie odbędzie się w przestronnej, właściwie wentylowanej sali "Pamięć Bydgoszczan".
Wystawa będzie czynna do 4 grudnia br.
Wojciech Banach (ur. 1953 w Bydgoszczy) - autor kilkunastu książek poetyckich. W latach 1975-1981 był członkiem Grupy Faktu Poetyckiego "Parkan", znanej z niekonwencjonalnych prezentacji literackich. Od 1990 r. należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor 17 tomów wierszy oraz trzech albumów kolekcjonerskich. W 2005 został laureatem Nagrody Artystycznej Prezydenta Bydgoszczy, a w latach 2009 i 2015 - Strzały Łuczniczki — nagrody literackiej za najlepszą bydgoską książkę ubiegłego roku. W roku 2007 odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2016 roku nagrodzony medalem „Za Twórczy Wkład w Kulturę Chrześcijańską”. Od 2011 r. pełni funkcję prezesa Bydgoskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2019 roku uhonorowany został Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Wojciech Banach gromadzi również bydgostiana, głównie pamiątki historyczne w formie dawnych fotografii i pocztówek. Pod patronatem władz miejskich i szeregu innych lokalnych sponsorów, korzystając z własnej kolekcji starych pocztówek opublikował 3 obszerne albumy poświęcone widokom miasta oraz - poczynając od roku 1995 - szereg zestawów reprintów bydgoskich widokówek (głównie w Wydawnictwie Galeria Autorska - wcześniej Wydawnictwo Labirynt), które są cennym źródłem ikonograficznym. Zgromadził także unikatową kolekcję archiwalnych pocztówek patriotycznych - obejmujących tematyką czasy zaborów, kolejnych powstań oraz okres II RP - z najstarszymi egzemplarzami pochodzącymi z początków XIX wieku. Brał udział w licznych wystawach widokówek, prezentacje jego zbiorów zostały włączone w program obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości.