Jerzy Maksymiuk z doktoratem honoris causa Akademii Muzycznej

Jerzy Maksymiuk, jeden z najbardziej znanych polskich dyrygentów, otrzymał w piątek 19 listopada tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

W uroczystości zorganizowanej w Filharmonii Pomorskiej wzięli udział przedstawiciele naszej Uczelni - JM Rektor UKW, prof. dr hab. Jacek Woźny i Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia, dr hab. Benedykt Odya, prof. uczelni.

Laudację wygłosił promotor doktoratu honoris causa prof. Wojciech Michniewski: W wypadku Jerzego Maksymiuka jest jednak coś ważniejszego, coś poza prosta listą dokonań (...).  Jest to fakt, że on, Jerzy Maksymiuk, niezaprzeczalnie  osiągnął w naszym kraju rangę bycia symbolem.

Doktor Honoris Causa Jerzy Maksymiuk przygotował wykład o autonomii muzyki i problemach dyrygentury.

Jerzy Maksymiuk urodził się w 1936 roku w Grodnie. Ukończył studia muzyczne otrzymując trzy dyplomy - z kompozycji, pianistyki i dyrygentury. Jako pianista to w roku 1961 roku zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego organizowanym przez Filharmonię Pomorską. Artysta pianistykę porzucił jednak na rzecz dyrygentury, założył Polską Orkiestrę Kameralną, która została uznana za jedną z najlepszych na świecie. Był pierwszym dyrygentem Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Pod jego batutą prowadzone były najlepsze orkiestry na całym świecie.

Maksymiuk jako kompozytor tworzy muzykę symfoniczną, kompozycje kameralne, balet, pieśni oraz muzykę filmową.

Jerzy Maksymiuk jest laureatem niezliczonych prestiżowych nagród oraz wielu odznaczeń - m.in. Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski czy Złotego Medalu „Gloria Artis”.

Całe wydarzenie dostępne jest na kanale YouTube Filharmonii Pomorskiej.