Drewniana rzeźba: ręka podtrzymująca drzewo Drewniana rzeźba: ręka podtrzymująca drzewo

Wspierający Uniwersytet - odc. 13

Zapraszamy do wysłuchania 13. odcinka podcastu w ramach projektu Wspierający Uniwersytet – przestrzeń podcastów UKW.

Temat, który poruszamy w tym odcinku to: Samookaleczenia dzieci i młodzieży – nadzieja na skuteczne przeciwdziałanie temu zjawisku płynąca z Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach.

W podcascie znajdziecie Państwo odpowiedź na pytania:

• Jakie są przyczyny samookaleczeń?
  • Kto częściej dokonuje takich aktów, chłopcy czy dziewczynki?
  • W jakim wieku dzieci dokonują pierwszych samookaleczeń?
  • Jakie skuteczne działania można podjąć, żeby zatrzymać to zjawisko?

Gościem podcastu jest dr hab. Jacek Szczepkowski, prof. uczelni zatrudniony na Wydziale Pedagogiki. Pan Profesor jest terapeutą, trenerem i superwizorem PSR/TSR (PSTTSR), certyfikowanym specjalistą psychoterapii uzależnień, członkiem European Brief Therapy Association. Ma w dorobku książki, artykuły i opracowania dotyczące metodyki terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach.

Jest założycielem i wieloletnim kierownikiem Całodobowego Młodzieżowego Oddziału Leczenia Uzależnień – pierwszego w Polsce stacjonarnego ośrodka dla osób uzależnionych pracującego w oparciu o TSR (2002-2021).

Zainteresowania naukowe:

• podejście skoncentrowane na rozwiązaniach jako specyficzny model pomocowy i możliwości jego implementacji w różnych obszarach praktyki resocjalizacyjnej, wychowawczej i edukacyjnej,
  • uzależnienia chemiczne i behawioralne z perspektywy paradygmatu niemedycznego,
  • postawy zdrowotne młodzieży i ich uwarunkowania środowiskowe w dobie zmieniającej się rzeczywistości społecznej.

Prywatnie uwielbia żeglarstwo, turystykę górską, sport i… ogrodnictwo.

Zapraszamy do kontaktu z nami pod adresem mailowym: podcasty@ukw.edu.pl
Można nas słuchać również na kanałach: Spotify, Podcasty Google, Podcasty Apple, YouTube, Anchor itp.
Strona internetowa: podcasty.ukw.edu.pl

Filmik na kanale YouTube UKW: