Dr Adam Szulc z odznaczeniami państwowymi

28 października 2021 roku sportowcy niesłyszący oraz działacze i trenerzy zrzeszeni w Polskim Związku Sportu Niesłyszących w Lublinie zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Wśród odznaczonych znalazł się również pracownik Instytutu Kultury Fizycznej naszego Uniwersytetu dr Adam Szulc.

Przyznane odznaczenia podkreślały osiągnięte w ostatnich latach sukcesy sportowe podczas XXIII Letnich Igrzysk Głuchych (Deaflympics) w Turcji w 2017 roku, Mistrzostw Świata w Pływaniu w Brazylii w 2019 roku, Mistrzostw Świata w Futsalu w Szwajcarii w 2019 roku, XIX Zimowych Igrzysk Głuchych we Włoszech.

Pełną listę osób odznaczonych oraz video z ceremonii wręczenia odznaczeń można znaleźć na stronie Prezydenta RP.

Wśród odznaczonych znalazł się również pracownik Instytutu Kultury Fizycznej naszego Uniwersytetu dr Adam Szulc, który od 2016 roku współpracuje z Polskim Związkiem Sportu Niesłyszących. Dr Adam Szulc we współpracy z PZSN i klubami niesłyszących realizuje grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. „Włączenie środowiska sportowców niesłyszących w edukację i sport akademicki” oraz jest autorem Strategii Rozwoju Sportu Niesłyszących w Polsce w latach 2021 – 2025.

Nadmienić należy, że sportowcy niesłyszący przygotowują się do, mających odbyć się w maju 2022 roku, XXIV Letnich Igrzysk Głuchych w Brazylii, a reprezentacja niesłyszących piłkarek nożnych będzie ponownie walczyła o medal igrzysk.

Natomiast 3 grudnia 2021 roku w sali kolumnowej Pałacu Prezydenckiego odbyło się wręczenie odznaczeń państwowych działaczom i sportowcom związanym z ruchem paraolimpijskim oraz z olimpiadami specjalnymi z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Na uroczystość zostali zaproszeni także przedstawiciele Polskiego Związku Sportu Niesłyszących: prezes Wojciech Stempurski, wiceprezes Tomasz Włodarczyk, członek Zarządu Jarosław Janiec oraz dr Adam Szulc.