Zewnętrzna, ceglana, odrestaurowana fasada budynku UKW przy Placu Kościeleckich Zewnętrzna, ceglana, odrestaurowana fasada budynku UKW przy Placu Kościeleckich

Elewacja gotowa - budynek UKW przy Placu Kościeleckich odzyskuje blask

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego zakończył zewnętrzną renowację budynku przy Pl. Kościeleckich. Prace przy elewacji frontowych murów budynku starej szkoły od strony ul. Bernardyńskiej i placu zakończyły się zgodnie z planem.

Działania konserwatorskie miały na celu usunięcie przyczyn destrukcji poszczególnych elementów składowych fasad, przywrócenie materiałom budowlanym ich pierwotnych właściwości, zabezpieczenie obiektu przed dalszym niszczeniem oraz przywrócenie budynkowi pierwotnego wyrazu estetycznego. Prace poprzedzone zostały szczegółowym rozpoznaniem budowy technologicznej, określeniem zakresu i przyczyn zniszczeń oraz próbami gwarantującymi właściwy dobór środków i metod konserwatorskich. Remont elewacji prowadzono metodą konserwatorską, zachowawczo, kolejno dla każdej elewacji.

Prace wykonał zwycięzca przetargu - firma HBM-BUD sp. z o.o. z Bydgoszczy. Kryteriami przetargu były: cena brutto – 60%, przedłużenie gwarancji - 40%. Za remont elewacji budynku przy Placu Kościeleckich uczelnia zapłaci 739.230,00 zł. Wykonawca udzielił gwarancji na sześć lat.

To kolejna inwestycja Uniwersytetu w budynku przy Placu Kościeleckich 8. Wcześniej uczelnia prowadziła prace adaptacyjne kilku pomieszczeń piwnicznych na sale laboratoryjne oraz modernizowała i doposażała inne sale dydaktyczne w gmachu. W ostatnich dwóch latach prowadzono też szeroko zakrojone prace w kampusie przy. Al. Ossolińskich, przywracając blask pięknym historycznym budynkom.

Budynek przy Placu Kościeleckich jest siedzibą Instytutu Geografii naszej uczelni, wykorzystywany jest również przez Instytut Komunikacji Społecznej i Mediów. Prace finansowane są częściowo z Bydgoskiego Programu Ochrony Zabytków i wpisują się w rewitalizację tej części Bydgoszczy.