Od 1 stycznia 2022 r. zespół germanistów i germanistek (wcześniej: Katedra Germanistyki) uczestniczy w ramach programu DAAD Germanistische Institutspartnerschaften (GIP) weltweit w trójstronnym projekcie naukowo-dydaktycznym pt. Germanistische Institutspartnerschaft Bogotá – Bydgoszcz – Bayreuth: Junge Generation in der internationalen Teilhabe. Projekt finansowany jest ze środków DAAD. Jego głównym celem jest opracowanie koncepcji badań i dydaktyzacja typowych dla komunikacji partycypacyjnej form, utrwalonych w tekstach, oraz ich implementacja do obowiązujących programów kształcenia germanistycznego w Narodowym Uniwersytecie Kolumbii w Bogocie, Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Uniwersytecie w Bayreuth. Takie podejście implikuje kształcenie studentów i studentek jako aktywnych uczestników i uczestniczek złożonych procesów społeczno-kulturowych i politycznych w strukturach demokratycznych państwa, a w dalszej kolejności – wsparcie dla funkcjonowania tych struktur obecnie i w przyszłości.
Zasadą projektu jest włączenie w jego realizację w równym stopniu każdej z instytucji i różnych grup interesariuszy. W ramach projektu zaplanowano m.in. organizację trzech warsztatów tematycznych (2022 – Bydgoszcz, 2023 – Bogotá, 2024 – Bayreuth) oraz wymianę kadry naukowo-dydaktycznej, studentów i studentek oraz doktorantów i doktorantek.
Koordynatorem projektu w naszej uczelni jest prof. dr hab. Marek Cieszkowski. Projekt tego typu o charakterze transkontynentalnym jest realizowany w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego po raz pierwszy.