dłonie trzymające czerwone serce dłonie trzymające czerwone serce

1% dla rodzin pracowników UKW

Zbliża się czas rocznego rozliczenia PIT-ów, a wraz z nim – szansa na przekazanie 1% swojego podatku. Zachęcamy do wskazania w swoich PIT-ach rodzin pracowników Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, którzy potrzebują pomocy w leczeniu i rehabilitacji.

Gang Trojaczków (dr Sandra Jankowska-Wróblewska, Wydział Nauk Biologicznych)

KRS: 0000186434, cel szczegółowy: 743/W Wiktoria, Witold i Wiktor Wróblewski

Wiktoria i Witold urodzili się troszeczkę za wcześnie, bo w 33. tygodniu ciąży trojaczej. Na co dzień są uroczymi, uśmiechniętymi, trzyipółletnimi dziećmi, niestety przez wcześniactwo oraz powikłania z nim związane potrzebują ciągłej rehabilitacji i pomocy w rozwoju. Dzięki dotychczasowej systematycznej i ciężkiej pracy widać efekty terapii.

Fanpage Gangu Trojaczków

Strona na Instagramie

Wiktoria ma hipoplazję robaka i lewej półkuli móżdżku, wadę wzroku oraz wrodzoną wadę układu moczowego. Na co dzień ma problemem z utrzymaniem równowagi, koordynacją ruchową oraz samodzielnym chodzeniem. Dodatkowo specjaliści zdiagnozowali u niej zaburzenia integracji sensorycznej.

Wituś przyszedł na świat z wrodzonym wodogłowiem i jest zaopatrzony w zastawkę otrzewnowo-komorową. Nasz synek ma stwierdzone mózgowe porażenie dziecięce pod postacią niedowładu spastycznego czterokończynowego. Jego rozwój psychoruchowy jest opóźniony. W wyniku choroby zmaga się z przykurczami i zanikami mięśniowymi w kończynach dolnych. Przez ostatni rok Witek poczynił ogromne postępy, zaczął mówić, uczy się samodzielnie jeść i pić.

Obecnie dzieci są pod stałą kontrolą specjalistów, m.in. neurologa, okulisty, ortoptysty, chirurga, fizjoterapeuty, logopedy, psychologa i pedagoga. Na co dzień robimy wszystko by nasz Gang Trojaczków mógł dogonić w rozwoju swoich rówieśników, jednak koszty codziennej rehabilitacji, leczenia czy sprzętu medycznego przekraczają nasze możliwości finansowe. Zwracamy się z prośbą do Państwa o przekazanie swojego 1% podatku na leczenie oraz rehabilitację Wiktorii i Witolda Wróblewskich.

za wsparcie serdeczne podziękowania składają Rodzice Trojaczków.
Sandra i Patryk Wróblewscy (sandra.jankowska@gmail.com)

Kacper Grzeszczak (Dariusz Grzeczak, Dział Administracyjno-Gospodarczy)

nr KRS: 0000037904, rubryka „Informacje uzupełniające - cel szczegółowy 1 %”: 29383 Grzeszczak Kacper.

Kacper jest synem Dariusza Grzeszczaka z Działu Administracyjno-Gospodarczego. Jest dzieckiem niepełnosprawnym psychoruchowo, z hipotonią mięśniową, z encefalopatią, nie chodzi, nie mówi, ma padaczkę. Wymaga długotrwałej i kosztownej rehabilitacji. Dziecko objęte jest opieką wielospecjalistycznych poradni: neurologicznej, metabolicznej, rehabilitacyjnej, logopedycznej, immunologicznej, genetycznej, endokrynologicznej, alergicznej, pulmonologicznej oraz ortopedycznej. Kacperek korzysta z prywatnej rehabilitacji. Rehabilitanci pionizują go, naciągają mięśnie, sprawiają, że po każdych ćwiczeniach rodzina Kacpra wychodzi z myślą, że czyni dobrze, że to na razie jedyny sposób, by pomóc dziecku. Rehabilitacja przynosi efekty, ale nie można jej przerwać. Mózg Kacperka rozwija się na razie jedynie w 1/3, ale wraz z rehabilitacją ruchową poprawia się też jego sprawność intelektualna. Dzięki Państwa pomocy Kacper przeszedł operację stawów kolanowych. Pandemia ograniczyła możliwości rehabilitacyjne Kacpra, ale w miarę możliwości, także finansowych, chłopiec uczestniczy w zabiegach, które powoli poprawiają jego sprawność.

Fryderyk Karciarz (Patrycja Bokiej, Biblioteka UKW)

KRS: 0000037904, cel szczegółowy: 39198 Karciarz Fryderyk

O pomoc dla swojego niespełna 2-letniego siostrzeńca prosi pracowniczka Biblioteki, Patrycja Bokiej. Mały Fryderyk jest radosnym dzieckiem, ale choruje na padaczkę w przebiegu naprzemiennej hemiplegii dziecięcej (AHC), opóźnienie rozwoju psychoruchowego oraz oczopląs. Zebrane środki rodzina przeznacza na opiekę medyczną i rehabilitację. 

Wiktor Landyszkowski (Marta Zakrzewska, Wydział Językoznawstwa)

KRS: 0000396361, cel szczegółowy: 0165118 Wiktor

Kilka słów od Moniki Landyszkowskiej, mamy 4-letniego Wiktorka oraz absolwentki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

"Drodzy Państwo,

U Naszego synka, Wiktora Landyszkowskiego w lipcu 2021r. zdiagnozowano nowotwór złośliwy, Neuroblastoma IV stopnia, z przerzutami do kości i szpiku. Rozpoczęła się niezwykle trudna i bolesna walka o zdrowie i życie naszego dziecka, niesfornego 4-latka, który jeszcze przed chwilą radośnie czerpał ze swojego życia garściami. Teraz przechodzi jedną z najcięższych możliwych terapii onkologicznych, która ma na celu zniszczyć nowotwór tak, aby nigdy nie powrócił. Pragniemy zrobić wszystko, aby Nasz syn mógł ponownie cieszyć się swoim dziecięcym światem i miał możliwość powrócić do beztroski, jaką niewątpliwie powinno otrzymywać każde dziecko w tym wieku.

Leczenie jest długie i powoduje dużo skutków ubocznych. W dodatku ten typ nowotworu bardzo często powraca ze zdwojoną siłą, dlatego chcemy wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje medycyna. Również te, które są dostępne tylko poza granicami naszego kraju, a ich koszt przekracza nasze możliwości finansowe. Wierzymy w dobroć i szczodrość ludzkich serc, więc prosimy o Państwa pomoc w leczeniu Naszego jedynego syna.

Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy

Rodzice"

Plan leczenia jest dynamiczny, na bieżąco dostosowywany stanu zdrowia. Jeśli żadne działania w Polsce nie przyniosą efektu, Wiktorek natychmiast musi udać się do Barcelony. Największą przeszkodą są jednak finanse, na które rodzina nie jest przygotowana. Szacowana kwota leczenia to ponad milion sześćset tysięcy złotych!

Przekaż swój 1% podatku. Dla Was to niewiele.. dla Wiktorka może to być szansa na zdrowe życie. Prowadzona jest również zbiórka na portalu siepomaga.pl.

Anastazja Anna Gaca (mgr Joanna Gaca, Biblioteka UKW)

KRS: 0000037904, cel szczegółowy: 37104 Gaca Anastazja Anna

Anastazja urodziła się z rzadką chorobą genetyczną stwardnieniem guzowaty,  która charakteryzuje się zmianami skórnymi, powstawaniem guzów, zmian w oczach, nerkach, płucach, wątrobie, sercu, układzie nerwowym. Bardzo często związana z padaczką i niepełnosprawnością intelektualną. Choroba ma charakter przewlekły i postępujący, bez możliwości całkowitego wyleczenia. Tusia ma liczne guzy wokół komór mózgu, padaczkę, liczne zmiany odbarwieniowe na skórze, stwierdzoną afazję motoryczną z cechami dyspraksji, opóźnienie psychoruchowe. Aby mogła normalnie funkcjonować wymaga stałej opieki specjalistów: neurologa, onkologa, okulisty, nefrologa, kardiologa, endokrynologa.  Od 5 miesiąca życia jest rehabilitowana, uczęszcza na terapię pedagogiczną i na dwie terapie neurologopedyczne, raz w tygodniu bierze udział w zajęciach hipoterapeutycznych.

Zebrane środki z 1% podatku pozwolą na pokrycie kosztów za lekarstwa, leczenie i różnorodne formy rehabilitacji. Dziękuję Wszystkim, którzy dołączą swoje wsparcie w tym roku.