Uniwersytet solidarny z Białorusinami

21 stycznia Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy dr hab.inż. Marek Macko, profesor uczelni gościł stypendystów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej – dra Yaraslaua Kotaoraz studentów z Białorusi. Spotkanie było okazją do gratulacji i przekazania upominków od NAWA i Welcome Centre Biura Współpracy Międzynarodowej UKW.

Dr Yaraslau Kot będzie realizował ma naszej uczelni projekt pt. „Teorie i narzędzia narratologii i pisarstwa kreatywnego w rozwoju kompetencji i w pracy zawodowej pisarzy i projektantów gier fabularnych” w ramach programu „Solidarni z Białorusią”.

Stypendia w ramach tego konkursu otrzymało także czworo studentów UKW. Program jest przeznaczony dla żaków, którzy uczą się w trybie stacjonarnym na studiach w języku polskim.  Działanie jest wyrazem solidarności z białoruskim środowiskiem akademickim i – poza celami kształcenia – ma zapewnić bezpieczną naukę dla zagrożonej represjami młodzieży. Jest to stypendium dla osób wyróżniających się bardzo dobrymi wynikami w nauce.

Natomiast Program stypendialnydla Polonii im. Gen. Wł. Andersa, skierowany jest do osób posiadających udokumentowane polskie pochodzenie lub Kartę Polaka. Aby zakwalifikować się do programu, studenci musieli wykazać się  dobrymi stopniami i zdać egzamin z języka polskiego. W ramach tego programu stypendia otrzymały dwie studentki UKW z Białorusi.

Wszyscy uhonorowani żacy to studenci pierwszego roku studiów licencjackich na UKW. Stypendia będą wypłacane przez NAWA za pośrednictwem uczelni.

Logo NAWA