Zdjęcie portretowe prof. Tomasza Nowakowskiego (70-letni mężczyzna ubrany w garnitur)

Jubileusz prof. Tomasza Nowakowskiego z okazji 70-lecia urodzin

3 lutego 2022 r. w Sali Senatu UKW odbyła się podniosła ceremonia wręczenia profesorowi Tomaszowi Nowakowskiemu tomu prac historycznych pt. „Skryptorium” wydanych z okazji 70-lecia Jego urodzin. W uroczystości wziął udział JM Rektor prof. Jacek Woźny, a także poseł na Sejm RP dr Dariusz Kurzawa, prof. Jan Tęgowski z Uniwersytetu w Białymstoku oraz prof. Stefan Kwiatkowski z Uniwersytetu Szczecińskiego. Ze względu na ograniczenia epidemiologiczne w uroczystości wzięli udział przede wszystkim autorzy tekstów, które złożyły się na jubileuszową publikację, recenzenci, przyjaciele, rodzina.

Przedstawiając sylwetkę naukową Jubilata dziekan Wydziału Historycznego Marek Zieliński przypomniał, że prof. Tomasz Nowakowski urodził się w Bydgoszczy i tu uczęszczał do szkoły podstawowej i liceum. Studia historyczne ukończył w 1975 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Tam też jedenaście lat później obronił pracę doktorską „Małopolska elita władzy i jej polityka w dobie zjednoczenia państwa polskiego (1288‒1306”. Zarówno magisterium jak i doktorat przygotowywał pod kierunkiem wybitnego mediewisty prof. Tadeusza Grudzińskiego. Godnym przypomnienia jest, że jako pierwszy odbył kolokwium habilitacyjne po uzyskaniu przez ówczesny Instytut Historii praw do habilitowania, a było to 9 maja 2000 r. na podstawie rozprawy: „Idee areng dokumentów książąt polskich do połowy XIII wieku”. Tytuł profesora otrzymał w 2014 r.

Na jubileuszowy tom, pod red. Dariusza Dąbrowskiego, Dariusza Karczewskiego i Marka Zielińskiego, który ukazał się nakładem Wydawnictwa UKW, złożyły się teksty, przede wszystkim związane z okresem średniowiecza, ofiarowane przez 23 osoby, przyjaciół, uczniów, współpracowników. Jak przystało na tego typu publikację uzyskała ona szczególną formę edytorską nawiązującą do zainteresowań badawczych Jubilata.