Nastoletni chłopak ubrany na sportowo siedzi zamyślony na asfaltowej drodze Nastoletni chłopak ubrany na sportowo siedzi zamyślony na asfaltowej drodze

O trudnościach rozwojowych w okresie dorastania w 25. odcinku podcastów UKW

Zapraszamy na kolejne spotkanie z projektem Wspierający Uniwersytet – przestrzeń podcastów UKW.

Tematem 25. odcinka są trudności rozwojowe w okresie dorastania. W podcaście przyjrzymy się złożonemu i wymagającemu procesowi dojrzewania. Omówimy zagrożenia oraz wskażemy na pożądane postawy nas dorosłych wobec młodych osób zmagających się ze zmianami fizycznymi, biologicznymi, mentalnymi i emocjonalnymi. Podpowiemy, jak wspólnie i bezpiecznie dla relacji przejść przez ten okres rozwojowy.

Gościem odcinka jest Izabela Grzankowska, doktor w dziedzinie psychologii, adiunkt w Katedrze Psychologii Klinicznej na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Pani doktor jest specjalistką psychologii klinicznej i psychoterapeutką. Napisała doktorat dotyczący funkcjonowania psychologicznego dzieci z bólami brzucha i ich rodziców oraz ich zakłóconej regulacji emocji.

W pracy naukowej interesuje się relacjami dzieci i rodziców oraz ich znaczeniem dla rozwoju i kształtowania się osobowości młodego człowieka, zaburzeniami rozwoju i funkcjonowania dzieci i młodzieży, także ze spektrum autyzmu, a także szeroko pojętą psychoprofilaktyką.

Jest autorką lub współautorką kilkunastu artykułów i opracowań naukowych z zakresu psychologii klinicznej i psychopatologii. Od 10 lat wspiera jako opiekun merytoryczny Studenckie Koło Naukowe Diagnozy Klinicznej przy Katedrze Psychologii Klinicznej Wydziału Psychologii UKW. Jako specjalista psycholog kliniczny oraz psychoterapeuta zajmuje się diagnozą kliniczną oraz prowadzi psychoterapię w nurcie poznawczo-behawioralnym dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Współpracuje z placówkami oświaty i stowarzyszeniami, prowadząc zajęcia psychologiczne i szkoleniowe.

Współpracuje z polonijnymi szkołami w zakresie poradnictwa psychologicznego, adresowanego do dzieci i rodziców oraz nauczycieli. Jako prezes Fundacji Salvus realizuje wraz z zespołem działania edukacyjne dla środowiska psychologów, nauczycieli, rodziców oraz ich podopiecznych. Poza pracą pasjonuje ją życie rodzinne i kontakt z naturą.

Filmik na kanale YouTube UKW: