Olimpiada Wiedzy Ekologicznej i Biologicznej

Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy we współpracy z Zespołem Szkół nr 1. im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodzieży szkoł średnich poprzez przygotowanie Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Biologiczej i Ekologicznej opierającej się na obowiązującej podstawie programowej. Wydarzenie ma charakter ogólnopolski. Mamy nadzieję, że po pierwszej, tegorocznej edycji na stałe wpisze się do kalandarza wydarzeń edukacyjnych wielu szkół w całym kraju.

Innowacyjność Olimpiady polega na połączeniu tematyki bilogiczno-ekologicznej z pełnym oparciem o podstawę programową. Etapy Olimpiady odpowiadają poszczególnym stopniom trudności materiału omawianego przez nauczycieli, przez co nawet uczniowie klas pierwszysch mogą uczestniczyć w Olimpiadzie i zakwalifikować się do dalszych etapów. Regulamin dostepny na stronie Olimpiady zawiera szczegółowy wykaz i podział materiału na etapy.

Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem, wynikającym z doświadczeń obu zespołów (ZS nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu prowadzi międzynarodową olimpiadę historyczną, a WNP przez ponad 10 lat prowadziło olimpiadę wiedzy ekologicznej) był pomysł stworzenia bazy pytań, która powstaje przy współudziale nauczycieli, opiekunów merytorycznych bądź prowadzących przedmiot.

Pytania tworzone przez nauczycieli dotykaja poruszanych przez nich tematów, pozwalają uczniom spodziewać się tego, co muszą umieć na dobre oceny, jak również daja komfort i poczucie bezpieczeństwa, że moga spodziewać się normalności, a nie pytań "z kosmosu".

Każdy nauczyciel wysyłający do nas pytania otrzyma zaświadczenie potwierdzające udział w tworzeniu bazy pytań do wydarzenia na skalę krajową.

Zgodnie z harmonogramem olimpiad kolejne etapy odbywają się w następujących terminach:

• Etap I szkolny - 14 stycznia 2022 r., godz. 10.00,
  • Etap II – 5 kwietnia  2022 r., godz. 10.00,
  • Etap III - 10 czerwca 2022 r., godz. 10.00

Etap II ze względu na sytuację związaną z pandemią odbędzie się online, a w przyszłym roku zaprosimy wszystkich uczstników w gościnne mury naszej Uczelni na Wydział Nauk Biologicznych. Do etapu II zakwalifikowane zostało 200 osób z całej Polski.

Uczniów zapraszamy do przygotowania się na kolejna edycje Olimpiady, a nauczycieli do aktywnego tworzenia bazy pytań.

Zapraszamy do odwiedzania strony Olimpiady oraz naszego Wydziału Nauk Biologicznych.