Nowy konkurs w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki!

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego informuje o ogłoszonym konkursie zamkniętym w ramach Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

„Modernizacja oferty kształcenia zawodowego w powiązaniu z potrzebami lokalnego/regionalnego rynku pracy” to konkurs, którego celem jest podniesienie poziomu innowacyjności w obszarze szkolnictwa zawodowego m.in. poprzez:

• aktywizację uczniów i słuchaczy szkół i placówek oświatowych prowadzących kształcenie zawodowe do zwiększonego uczestnictwa w dodatkowych zajęciach;
  • poszukiwanie i wdrażanie innowacyjnych i skutecznych rozwiązań w zakresie dostosowania oferty szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy czy zarządzania karierą uczniów i słuchaczy szkół i placówek oświatowych prowadzących kształcenie zawodowe;
  • zwiększenie atrakcyjności i jakości rozwiązań w zakresie prowadzenia zajęć praktycznej nauki zawodu;
  • poszukiwanie i wdrażanie innowacyjnych i skutecznych rozwiązań w zakresie współpracy szkół placówek oświatowych prowadzących kształcenie zawodowe z pracodawcami.

W ramach ogłoszonego konkursu mogą być składane wyłącznie projekty innowacyjne testujące, mające na celu wypracowanie nowych rozwiązań, ich upowszechnianie oraz włączanie do głównego nurtu polityki. Projekty innowacyjne testujące muszą być realizowane w dwóch etapach: pierwszy to etap przygotowawczy, drugi to etap wdrożenia. Warunkiem przejścia do drugiego etapu projektu jest opracowanie oraz uzyskanie akceptacji „Strategii wdrażania projektu innowacyjnego”. Wypracowany w ramach tego typu projektów produkt finalny to nowy sposób działania, nowe metody działania czy nowe podejście do rozwiązywania problemów grup docelowych.

O dofinansowanie mogą występować wszystkie podmioty (z wyłączeniem osób fizycznych), które spełnią kryteria określone  w dokumentacji konkursowej, z wyłączeniem podmiotów podlegających wykluczeniu na podstawie art. 211 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.).

Dodatkowo premiowane będą projekty uwzględniające m.in. partnerstwo ponadnarodowe, mające na celu osiągnięcie założonych celów oraz wypracowanie rozwiązań z wykorzystaniem doświadczenia partnerów ponadnarodowych w ramach projektu innowacyjnego z komponentem ponadnarodowym.

Na realizację konkursu przeznaczono kwotę 3 800 000 PLN, w tym komponentu ponadnarodowego – 800 000 PLN.

Wnioski o dofinansowanie projektu innowacyjnego można składać od 23 grudnia 2009 r. do 25 stycznia 2010 r.