Deutsch Wagen Tour - czyli dzień z językiem niemieckim

We wtorek 15. grudnia 2009 r. dotrze do Bydgoszczy jeden z pięciu samochodów oznaczonych logo „Deutsch Wagen Tour”. W ramach ogólnopolskiego programu promującego naukę języka niemieckiego w Polsce lektorzy Goethe Institut DAAD w niekonwencjonalny sposób przekazują informacje o Niemczech, między innymi w formie ciekawych zabaw, gier i konkursów. Honorowy patronat nad projektem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Inicjatorem pomysłu zamówienia „samochodu” jest pani mgr Dorota Boraś-Pociask, absolwentka filologii germańskiej UKW; obecnie nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkól nr 25 w Bydgoszczy. Zaprosiła ona do współpracy swoich młodszych kolegów – studentów filologii germańskiej i lingwistyki stosowanej UKW, którzy pod kierunkiem mgr Małgorzaty Stefaniak – starszego wykładowcy w Instytucie Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej – przygotowali zajęcia z uczniami, mające na celu propagowanie języka niemieckiego i kultury krajów niemieckojęzycznych. W programie przewidziana jest nauka wierszy, piosenek, zapoznanie ze zwyczajami świątecznymi w Niemczech, gry dydaktyczne, quizy i konkursy. Na uczestników czeka prawdziwy Mikołaj (Mikołaj Wardacki – II rok filologii germańskiej), który wręczy uczniom drobne upominki. Łącznie studenci przeprowadzą 72 godziny lekcyjne w 18 oddziałach.