Piotr Kostyło z nominacją profesorską

Prof. Piotr Kostyło stoi na tle zielonych drzew

30 marca 2022 roku dr hab. Piotr Kostyło otrzymał nominację profesorską.

Profesor Piotr Kostyło – bydgoszczanin, ukończył VI Liceum Ogólnokształcące, magister prawa oraz teologii, doktor filozofii, doktor habilitowany pedagogiki, profesor zwyczajny w zakresie nauk społecznych. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, Uniwersytetu w Oksfordzie oraz Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Od 2004 roku zatrudniony w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, gdzie w 2009 roku, na podstawie monografii naukowej pt. Wykluczanie jako problem filozofii edukacji. Komentarz do badań empirycznych uzyskał stopień doktora habilitowanego.   

Profesor Piotr Kostyło kieruje Katedrą Filozofii Wychowania i Edukacji Obywatelskiej na Wydziale Pedagogiki. Jego zainteresowania badawcze ogniskują się wokół problematyki filozofii edukacji, a teksty naukowe w tym obszarze dotyczą kwestii, między innymi, pedagogicznego rozumienia racjonalnych tradycji oświecenia, zwłaszcza myślenia krytycznego, miejsca wartości moralnych oraz religijnych w państwie liberalno-demokratycznym, sprawiedliwości społecznej i wyrównywania szans edukacyjnych, a także postaw obywatelskich oraz patriotycznych. Koncepcje dotyczące tych kwestii przedstawia na krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych, a także w publikacjach ukazujących się w Polsce i za granicą. Profesor Piotr Kostyło wypromował dotychczas troje doktorów, brał także udział w kilkunastu postępowaniach doktorskich i habilitacyjnych.

Od 2010 roku Profesor Piotr Kostyło prowadzi serię wydawniczą „Biblioteka Myśli Pedagogicznej”, która – poprzez tłumaczenie, redakcję naukową oraz interpretację niepublikowanych dotychczas w języku polskim znaczących prac dotyczących kwestii edukacyjnych – ma na celu wzmocnienie interdyscyplinarnego nurtu w namyśle nad problemami pedagogicznymi. W związku z postępującą specjalizacją w naukach pedagogicznych, wymuszaną przez wymagania rynku pracy, zagrożony jest namysł nad nauczaniem, wychowaniem i opieką jako procesami integralnymi, wypływającymi z kultury i oddziałującymi na nią. Seria jest próbą odpowiedzi na to zagrożenie, sytuując problemy pedagogiczne w szerszym kontekście nauk humanistycznych i społecznych. Dotychczas w serii ukazało się osiem monografii naukowych.

Profesor Piotr Kostyło pełni aktualnie w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego funkcje  członka Rady Dziedziny Nauk Społecznych, redaktora naczelnego czasopisma „Filozofia Edukacji”, przewodniczącego Rady Bibliotecznej oraz Komisji Antymobbingowej, a także członka Kapituły Medalu Casimirus Magnus.

Profesor Piotr Kostyło pełni również ważne funkcje społeczne – przede wszystkim jest Przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, które tradycyjnie integruje i aktywizuje środowisko pedagożek i pedagogów w Polsce. Aktualnie PTP przygotowuje XI Ogólnopolski Zjazd Pedagogiczny, który odbędzie się w dniach 20-22 września w Poznaniu pod hasłem Przesilenie. Budujmy lepszy świat w sobie i pomiędzy nami. Profesor Piotr Kostyło jest Przewodniczącym Komitetu Programowego Zjazdu. Ponadto, profesor Piotr Kostyło jest członkiem Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku oraz członkiem Rady Naukowej Wydawnictwa Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

W styczniu 2020 roku profesor Piotr Kostyło został wyróżniony przez władze miasta Medalem 100-lecia Powrotu Chojnic do Ojczyzny za szczególne zasługi dla Chojnic.     

W trakcie swojej dotychczasowej pracy profesor Piotr Kostyło otrzymał cztery nagrody oraz jedno wyróżnienie ze strony Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.