Pamiętajcie o ogrodach - wspomnienia o Beanusie

Niemal 20 lat temu, 15 maja 2003 roku odbył się koncert, w czasie którego wystąpiły gwiazdy muzyczne znane ze sceny Studenckiego Klubu "Beanus". Na kanale YouTube UKW opublikowaliśmy film, przywołujący to artystyczne wydarzenie.

W latach 1970 i 1980 działający przy Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy Studencki Klub Pracy Twórczej "Beanus" należał do najbardziej znanych ośrodków kultury akademickiej w kraju. Koncerty, spektakle i imprezy organizowane w klubie nadawały miastu akademicki klimat. Artyści Beanusa kontynuują kariery sceniczne do dzisiaj.

W dniu 8 maja 2003 roku tradycja Beanusa powróciła w wielkim stylu. Tego dnia w klubie Eljazz odbyła się po raz pierwszy od dziesięciu lat impreza pn. „Debiuty”, czyli „Mikrofon dla studenta”. Studenckie debiuty należały do tradycji klubu, a podczas tego rodzaju imprez grając, recytując lub śpiewając debiutowały wszystkie gwiazdy Beanusa. Na pierwszym w historii Akademii Bydgoskiej „Mikrofonie dla studenta”, przed jury złożonym z Old Stars „Beanus 70” zaprezentowało się kilkunastu studentów Akademii Bydgoskiej. Nagrodą dla laureatów był występ na specjalnym koncercie „Pamiętajcie o ogrodach”, czyli „Wspomnienia o Beanusie”.

Finał święta kultury studenckiej miał miejsce 15 maja 2003 roku w Kinoteatrze. Wspomniany koncert został zorganizowany siłami ludzi, którzy tworzyli historię klubu. Tego dnia w jednym miejscu można było zobaczyć i usłyszeć artystów polskiej sceny, którzy pierwsze kroki sceniczne stawiali w klubie studenckim w podziemiach WSP. Koncert rozpoczął Big Band Eljazz hejnałem Bydgoszczy w aranżacji jazzowej. Nie zabrakło solistów: Barbary Kalinowskiej, Erwina Regosza, Piotra Salabera. Hydrogrupa muzyczna „Spółka z Zaułka”, zespół „AKT”, znany z programu „Jaka to melodia?” (TVP1) oraz zespół „Żuki” przypominały dawne przeboje. U boku gwiazd swój sceniczny debiut miała trójka laureatów imprezy „Debiuty”, czyli „Mikrofon dla studenta”. Całość wyreżyserowali i prowadzili Antoni Szpak i Marek Sobczak, znani jako kabaret „Klika”.

Obecność na widowni Kinoteatru wielu znakomitych gości, władz bydgoskich uczelni, prezydentów Bydgoszczy i Torunia oraz władz województwa pokazała magnetyzm kultury studenckiej.

Dla upamiętnienia działalności Studenckiego Klubu Pracy Twórczej „Beanus 70” alejka prowadząca od klubu do głównego wejścia uczelni została nazwana „Aleją Beanusa 70”.