Naukowcy z Republiki Południowej Afryki z wizytą na UKW

Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy - dr hab. Marek Macko, prof. uczelni gościł delegację z Durban University of Technology (Department of Hospitality and Tourism) oraz University of Kwa Zulu-Natal; School of Built Environment & Development Studies z RPA.

Gośćmi Uniwersytetu byli: dr Erasmus Mzobanzi Mnguni - specjalista z zakresu turystyki gastronomicznej w oparciu o grupy etniczne, dr Andrea Giampiccoli - specjalista z zakresu turystyki opartej na społeczności lokalnej, aktualnie autor największej liczby publikacji na świecie z tego zakresu turystyki oraz prof. Oliver Mtapuri - specjalista z zakresu studiów nad krajami rozwijającymi się, walki z ubóstwem i nierównościami społecznymi.

Goście wygłosili wykłady dla studentów drugiego roku studiów magisterskich  oraz trzeciego roku studiów licencjackich Turystyki i Rekreacji, między innymi: o kuchni etnicznej jako walorze turystycznym w RPA, o walce z ubóstwem oraz redystrybucji dochodów w RPA, oraz o turystyce opartej na społeczności lokalnej.

Inicjatorem współpracy z naukowcami z RPA jest profesor Anna Dłużewska, która rozpoczęła ją w 2018 roku podczas swojego pobytu na Grenlandii. Od tej pory współpraca ta zaowocowała publikacją ośmiu artykułów naukowych w renomowanych czasopismach zagranicznych z wysokim impact factor.

Dr Andrea Giampiccoli, dr Erasmus Mzobanzi Mnguni, prof. Oliver Mtapuri, prof. Anna Dłużewska, prof. Pham Hong Long oraz dr Dang Thi Phuong-Anh z University of Social Sciences and Humanities z Wietnamu są założycielami International Research Group (IRG) on Tourism, Hospitality and Food andreagiampiccoli.wixsite.com

Wizyta na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego miała na celu zacieśnienie współpracy naukowej oraz poszerzenie współpracy w kontekście wspólnych projektów w ramach programu Erasmus+.