Kolejne medale trafiły do rąk naukowców z UKW. Tym razem z Paryża

Dwa srebrne medale zdobyli pracownicy Instytutu Inżynierii Materiałowej UKW podczas 121. edycji Międzynarodowych Targów Wynalazczości „Concours Lépine”, które odbyły się w dniach 28 kwietnia- 9 maja br. w Paryżu.

Nagrodzone zostały dwa wynalazki:

• Zielone reaktywne surowce chemiczne będące alternatywą dla toksycznych komercyjnych opóźniaczy palenia stosowanych w branży poliuretanowej, autorzy: dr hab. inż. Joanna Paciorek-Sadowska prof. uczelni; dr inż. Marcin Borowicz; mgr inż. Marek Isbrandt; mgr Paweł Sander
  • Biopoliol obniżający palność na bazie oleju z gorczycy białej (Sinapis alba) dedykowany sztywnym piankom poliuretanowym dla budownictwa, autorzy: dr inż. Marcin Borowicz, dr hab. inż. Joanna Paciorek-Sadowska, prof. uczelni; mgr inż. Marek Isbrandt, prof. dr hab. inż. Bogusław Czupryński

Renomowane Targi „Concours Lépine” organizowane są od 1901 r., co jednocześnie oznacza, że to najstarsze tego typu wydarzenie promujące wynalazki i innowacje. Inicjatorem konkursu był prefekt Louis Lépine. W ramach licznych działań, pobudzających gospodarkę Francji w walce z kryzysem, Lépine stworzył targi-konkurs, nazwane następnie jego imieniem. W czasie swej ponad 120-letniej działalności Targi wypromowały wiele ważnych wynalazków z różnych branż i dziedzin, między innymi: silnik dwusuwowy, turbinę cieplną, drukarka 3D, sztuczne serce, sztuczne płuco (żelazne płuca), aparat do transfuzji krwi, szkła kontaktowe i wiele innych.

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje Prezydent Francji Emmanuel Macron. Organizatorem targów jest Stowarzyszenie Francuskich Wynalazców i Producentów.