Ponad milion złotych na badania naukowe. Projekty z UKW dofinansowane w ramach konkursu OPUS 22

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu OPUS 22. Wśród nagrodzonych dofinansowaniem znalazły się projekty autorstwa pracowników Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego: dra hab. Piotra Siudy, prof. uczelni: Sieci kłącza, obieg znaczeń i treści oraz konteksty offline internetowego handlu narkotykami,  dofinansowany na kwotę: 956 620 zł oraz dra Tymona Adamczewskiego: Materia słów - (nie)materialność literatury w tekstach multimodalnych i eksperymentalnych, dofinansowany na kwotę: 241 699 zł.

Gratulujemy!


Streszczenia popularnonaukowe:

Sieci kłącza, obieg znaczeń i treści oraz konteksty offline internetowego handlu narkotykami

Kierownik: dr hab. Piotr Siuda, prof. uczelni

W projekcie bada się handel narkotykami w sieci, biorąc pod uwagę zarówno otwarty internet (np. social media, fora), jak również tak zwaną ukrytą/ciemną sieci (dark web). W międzynarodowym zespole znajdują się badacze z Polski i Finlandii (m.in. J. Tuomas Harviainen z Faculty of Information Technology and Communication Sciences w Tampere University). Dzięki badaniom można odpowiedzieć na szereg pytań – na przykład: jak funkcjonuje internetowa subkultura narkotykowa? Jakie są unikalne, lokalne cechy polskiego handlu narkotykami w internecie? Dlaczego handel online jest ważny w kontekście szerszych przemian technologii komunikacyjnych (algorytmizacja, naruszenia prywatności)? Co przykład Polski może nam powiedzieć na temat handlu narkotykami w ogóle? Metodologicznie wykorzystuje się zarówno tak zwane big data (duże zbiory danych, na przykład ogromne ilości postów), jak i small data („małe dane”). Natural language processing (NLP), czyli przetwarzanie języka naturalnego, łączy się w projekcie z etnografią mediów cyfrowych oraz wywiadami pogłębionymi z członkami subkultury narkotykowej.

.

Materia słów - (nie)materialność literatury w tekstach multimodalnych i eksperymentalnych.

Kierownik: dr Tymon Adamczewski

Projekt poświęcony jest badaniom fenomenu (nie)materialności literatury i proponuje rozważania nad relacją pomiędzy tekstami a ich zdolnością do zapisu i wytwarzania doświadczenia. Dociekania skupią się na tradycji literatury eksperymentalnej, rozumianej szeroko jako ogół praktyk znaczeniowych próbujących przekroczyć ograniczenia swojego medium, często w celach uprzywilejowania aktywnej roli odbiorców lub wywołania zmiany w ich świadomości.

Choć wzrost popularności literatury ‘niestandardowej’ (np. multimodalnej, hipertekstualnej, wizulanej, itp.) można kojarzyć z pewnego rodzaju odwrotem od postępującej wirtualizacji współczesnego życia, zaplanowane badania lokują takie tendencje w czymś więcej niż tylko nostalgiczna tęsknota za tym, co materialne i zmysłowe w coraz bardziej niematerialnej kulturze. Projekt skupia się na wymiarach “materialności” pisma oraz praktyk artystycznych, które powiązać można z koniecznością wypracowania nowych sposobów opowiadania o ważnych (np. społecznie) fenomenach, jak i o takich, które nie poddają się tak łatwo tradycyjnym formom przedstawień (jak globalne ocieplenie czy kryzys klimatyczny).

Zaplanowane badania przyniosą efekty w postaci artykułów opublikowanych w renomowanych czasopismach naukowych i maszynopisu monografii, która zostanie opublikowana nakładem jednego z uznanych wydawnictw międzynarodowych.