Konferencja Naukowa Szkolnictwo wyższe XXI wieku – problemy i wyzwania

Doniosłość problematyki wyzwań szkolnictwa wyższego, skłoniła członków Koła Naukowego Prawo i Społeczeństwo do zorganizowania I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Szkolnictwo wyższe XXI wieku – problemy i wyzwania, która odbędzie się 13 stycznia 2010 r., w budynku Instytutu Prawa, Administracji i Zarządzania Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, przy ulicy Przemysłowej 34 w Bydgoszczy. Inauguracja: godzina 9.00, sala nr 116.

Od funkcjonowania systemu nauki i szkolnictwa wyższego oraz jakości kształcenia i badań, zależy osiągnięcie sukcesu w procesie budowania gospodarki opartej na wiedzy, zdolnej do adaptacji, innowacyjnej i konkurencyjnej. Szkolnictwo wyższe wywiera istotny wpływ na rozwój cywilizacyjny oraz zwiększanie jakości kapitału ludzkiego. Społeczeństwo i gospodarka oparta na wiedzy, wyrastają z kombinacji autonomicznych elementów, takich jak: tworzenie wiedzy, jej przekazywanie, rozpowszechnianie i zastosowanie w innowacjach.
Aby szkoły wyższe odegrały istotną rolę w procesie budowania Europy opartej na wiedzy, muszą podjąć interdyscyplinarne działania, zmierzające do zapewnienia odpowiednich środków finansowych, strukturalnych i organizacyjnych, doskonalenia badań i dydaktyki oraz zwiększania aktywności międzynarodowej.

Poprzez szerokie spectrum tematyczne, obejmujące dwa bloki: administracyjno – prawny i organizacyjno – strukturalny, Organizatorzy przyjęli za cel wielopłaszczyznowe podejście do problemów i wyzwań, stojących przed szkolnictwem wyższym w XXI wieku. Celem Konferencji jest zapoznanie środowiska akademickiego z zagadnieniami powyższej materii oraz rozpoczęcia dyskusji, która może przyczynić się do podjęcia działań ku polepszaniu przyszłości szkolnictwa wyższego. Podjęta działalność ma także na celu aktywizację oraz integrację środowiska akademickiego – naukowców i studentów, którym przyszłość szkolnictwa wyższego nie jest obojętna.

Panel prawno – administracyjny:

  • podstawy prawne funkcjonowania szkolnictwa wyższego w Polsce
  • prawno – ekonomiczne przesłanki polityki naukowej i edukacyjnej
  • implementacja dezyderatów Procesu Bolońskiego
  • instytucje międzynarodowe i europejskie wobec wyzwań szkolnictwa wyższego
  • innowacyjność – szansa dla rozwoju szkolnictwa wyższego – rozwiązania prawno – administracyjne

Panel organizacyjno - strukturalny:

  • systemy i modele szkolnictwa wyższego
  • wpływ uwarunkowań społecznych i potencjału naukowego pracowników szkół wyższych i studentów na rozwój szkolnictwa wyższego i jakość kształcenia
  • współpraca międzynarodowa szkół wyższych, jako determinant rozwoju
  • innowacyjność – szansa dla rozwoju szkolnictwa wyższego – rozwiązania organizacyjno – strukturalne 
  • przyszłość szkolnictwa wyższego.