Stypendia dla wybitnych młodych naukowców dla badaczy z UKW

W dniu 29 czerwca Minister Edukacji i Nauki przyznał stypendia dla wybitnych młodych naukowców z całej Polski. Nagrodzonych zostało 252 młodych, uzdolnionych badaczy, w tym 37 doktorantów. W tym gronie znalazło się także dwoje naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego: dr Dominika Popielec oraz dr inż. Marcin Borowicz.

Dr Dominika Popielec pracuje w Instytucie Komunikacji Społecznej i Mediów UKW. Jej zainteresowania obejmują: dziennikarstwo, dziennikarstwo śledcze; rolę informacji we współczesnym świecie, relacje mediów i polityki; etykę mediów; nowe media, wybrane aspekty komunikacji (komunikacja dziennikarza z whistleblowerem, komunikacja w organizacji/firmie). W dotychczasowym dorobku naszej nowej stypendystki znajduje się 18 publikacji, w tym jedyna dotąd monografia autorska dotycząca dziennikarstwa śledczego. Doktor Popielec uczestniczyła także w ogólnopolskich konferencjach naukowych zorganizowanych przez wiodące ośrodki medioznawcze, jak również w konferencjach międzynarodowych o profilu medioznawczym, dwukrotnie w Central and Eastern European Communication and Media Conference CEECOM w Szeged (2018) i Sofii (2019), Cyberspace 2018 w Brnie – wygłaszając podczas zagranicznych pobytów referaty.

Decyzją Komitetu Organizacyjnego z Uniwersytetu w Sofii prowadziła także panel naukowy podczas konferencji CEECOM 2019 w Sofii. Do sukcesów Pani doktor należy również organizacja panelu redakcyjnego z udziałem redaktora z Bułgarii z czasopisma "Media and Language" podczas konferencji CEECOM 2021 w Krakowie. Młoda badaczka jest także członkiem Polskiego Towarzystwo Komunikacji Społecznej (PTKS) i przynależy do sekcji badawczych: „Studia nad Dziennikarstwem” i „Nowe Media”. Dr Popielec jest ponadto członkiem European Communication Research and Education Association (ECREA) i od września 2021 jestem wiceprzewodniczącą zarządu sekcji Interpersonal Communication and Social Interaction (ECREA).

Dr inż. Marcin Borowicz z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego związany jest od 2013 roku, pracując w Instytucie Inżynierii Materiałowej. Od samego początku zainteresowania naukowe dra zogniskowane są wokół modyfikacji fizycznej oraz chemicznej materiałów poliuretanowych, a w szczególności sztywnych pianek poliuretanowo-poliizocyjanurowych (SPPUR/PIR). Szczególnie bliska doktorowi Borowiczowi jest również tematyka bio-polioli. W 2020 roku uzyskał finansowanie działania naukowego pt. „Sprawdzenie możliwości wbudowania atomów boru do cząsteczki bio-polioli roślinnych zawierających atomy siarki i zbadanie ich wpływu na palność piankowych materiałów poliuretanowych” w ramach konkursu Miniatura-4, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. W ramach tego działania opracował skuteczne metody syntezy biopolioli zawierających heteroatomy boru i siarki, a następnie doświadczalnie potwierdził zdolność tych pierwiastków do obniżania palności materiałów poliuretanowych na bazie zsyntezowanych biopolioli.

Dr Borowicz był również kierownikiem grantu przedwdrożeniowego pt. „Technologia otrzymywania biodegradowalnych biopolioli o zmniejszonej palności na bazie łatwopozyskiwalnych surowców roślinnych, dedykowanych dla szeroko pojętego przemysłu poliuretanowego” (projekt współfinansowanym przez MEiN Wyższego z programu "Inkubator innowacyjności 4.0” (MNiSW/2020/347/DIR) w ramach projektu pozakonkursowego „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014−2020 (Działanie 4.4)).

Dr Borowicz opublikował dotąd 24 artykułu naukowe (w tym 21 z listy JCR), posiada pięć patentów krajowych oraz złożył dwa krajowe zgłoszenia patentowe w UPRP i jedno europejskie zgłoszenie patentowe. Ponadto zdobył 22 nagrody indywidualne i zespołowe o zasięgu regionalnym, krajowym oraz międzynarodowym, w tym Platynowy Medal za najlepszy wynalazek w branży Środowisko/Chemia/Biotechnologia/Nanotechnologia, Nagroda Światowego Stowarzyszenia Własności Intelektualnej i Wynalazków.

Wysokość stypendium to 5 390 zł miesięcznie przez okres 3 lat.