Katedra Biochemii i Biologii Komórki organizatorem międzynarodowej konferencji pt. „Actin and Actin-Binding Proteins in Health and Disease”

W dniach 27-30 czerwca 2022 roku, z inicjatywy prof. dr hab. Joanny Moraczewskiej, w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Actin and Actin-Binding Proteins in Health and Disease”.

Wydarzenie miało formę hybrydową, a prowadzone sesje były transmitowane do licznych zakątków świata. Pomimo że konferencja była organizowana po raz pierwszy w bardzo trudnych pandemicznych czasach, zgromadziła ponad 70 uczestników z kraju i zagranicy, wśród których znaleźli się zarówno światowi liderzy badań nad aktyną i białkami towarzyszącymi, jak i nowe pokolenie badaczy.

W ceremonii inauguracyjnej udział wzięli JM Rektor UKW prof. dr hab. Jacek Woźny (Honorowy Patron), Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. Jarosław Burczyk oraz Dziekan Wydziału Nauk Biologicznych dr hab. Magdalena Twarużek, prof. uczelni.

Warto nadmienić, że konferencja spotkała się z niezwykle pozytywnym odbiorem ze strony uczestników, którzy oprócz wartości intelektualnej docenili również panującą atmosferę oraz doskonałą organizację. Wyrazili również nadzieję na cykliczną organizację tego wydarzenia. Tegoroczna, inauguracyjna konferencja odbyła się przy wsparciu finansowym Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach projektu BioRID, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz firm Merck i Evident Europe GmbH.