Uczestnicy spotkania siedzą przy stole i rozmawiają Uczestnicy spotkania siedzą przy stole i rozmawiają

Nawiązanie współpracy UKW ze szkockim University of St Andrews

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy planuje nawiązanie współpracy z University of St Andrews. Ma to być element szerszej współpracy naszego województwa ze szkockim Hrabstwem Fife.

We wtorek 30 sierpnia gościliśmy w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego przedstawicieli Hrabstwa Fife ze Szkocji:

  • Jim Leishman – Radny, Przewodniczący Rady Hrabstwa,
  • Altany Craik – Radny, Przewodniczący Komisji ds. Budżetu, Gospodarki i Planowania Strategicznego,
  • Pamela Stevenson – Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju Gospodarczego Urzędu Hrabstwa.

W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego:

  • Zbigniew Ostrowski – Wicemarszałek województwa
  • Magdalena Burdziej – Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju Gospodarczego,     
  • Denis Dembek - Naczelnik Wydziału Współpracy Zagranicznej w Departamencie Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju Gospodarczego,

oraz dyrektor Bydgoskiego Klastra Przemysłowego Dolina Narzędziowa, Piotr Wojciechowski.  

Nasz Uniwersytet reprezentował dr hab. inż. Marek Macko, prof. uczelni – Prorektor ds. rozwoju i współpracy.

Hrabstwo Fife jest jednostką administracyjną i historyczną w Szkocji, z ośrodkiem administracyjnym Glenrothes. Fife jest trzecim co do liczby ludności regionem w Szkocji. Najczęściej odwiedzanym miastem jest St Andrews, znajdujące się na wschodnim wybrzeżu, gdzie swoją siedzibę ma jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie - University of St Andrews. Jest on  najstarszym szkockim uniwersytetetem (trzeci, po Oxford i Cambridge, w Wielkiej Brytanii), założonym między 1410 i 1413 rokiem. Uniwersytet w rankingach brytyjskich uniwersytetów zajmuje zwykle czołowe miejsca, według Guardian University Guide 2013 uniwersytet zajmował 4. miejsce w Wielkiej Brytanii. W hrabstwie mieszka około 400 tys. mieszkańców, funkcjonuje ponad 10 000 firm.

W strategii regionu przewidziano na najbliższe lata osiągnięcie sprawiedliwszego, bardziej integracyjnego wzrostu, zwiększenie inwestycji w infrastrukturę biznesową, poprawę wzrostu przedsiębiorstw poprzez zwiększenie internacjonalizacji, sprzedaży i eksportu oraz wspieranie kultury, innowacji i przedsiębiorczości.

Elementy strategii korespondują z celami UKW, zatem dyskusja dotyczyła aspektów potencjalnej współpracy w zakresie edukacji, kultury badań i innowacji oraz społecznej odpowiedzialności uczelni, gdzie duży nacisk jest położony na współpracę nauki z biznesem i odpowiedzialność biznesu w rozwoju nauki i technologii

Po spotkaniu w Sali Senatu goście zwiedzili również laboratorium Instytutu Inżynierii Materiałowej, gdzie mogli zapoznać się z potencjałem badawczo-naukowym Jednostki.

fot. Magdalena Sikorska-Cupa