Dr Krystyna Kozioł bohaterką wystawy National Geographic

Pracowniczka Instytutu Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, dr Krystyna Kozioł została jedną z „Women of impact”  na wystawie National Geographic pt. „Kobiety: czas zmian” – historie kobiet w obiektywie National Geographic".

Dr Krystyna Kozioł, zatrudniona od roku w Instytucie Geografii UKW, prowadzi od około 15 lat badania w obszarach polarnych. Studia doktoranckie odbyła na Uniwersytecie w Sheffield w Wielkiej Brytanii i kierowała pięcioma projektami naukowymi dotyczącymi chemii środowiska w Arktyce, w tym projektem POP Greenland, finansowanym przez National Geographic Society. Była trzynastokrotnie uczestniczką wypraw polarnych, w tym raz spędziła zimę w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund jako zastępca kierownika ds. naukowych i hydrochemiczka. W jej naukowym dorobku znajduje się 26 publikacji w czasopismach indeksowanych w międzynarodowych bazach danych.

W najbliższych dniach dr Krystyna Kozioł ponownie odwiedzi Longyearbyen, na Svalbardzie, jako organizatorka warsztatów w ramach międzynarodowego projektu badawczego HERMOSA: Harmonizing Environmental Research and Monitoring of Priority Pollutants in the Svalbard Atmosphere, finansowanego przez Norweską Radę Naukową.

Wystawa organizowana przez National Geographic jest poświęcona przełomowym dokonaniom i historiom kobiet z całego świata. Jej bohaterkami zostały m.in. trzy Polki – Wanda Rutkiewicz, Anna Gumsley i właśnie dr Krystyna Kozioł. Wystawa zdjęć reportażowych i fotografii po raz pierwszy zawitała do Polski i zostanie wyeksponowana w kilku miejscach. Do 18 września można ją oglądać w Sopocie.

Zapowiedź wystawy na kanale Youtube National Geographic

Uśmiechnięta dr Krystyna Kozioł wychodzi w śniegu z jaskini

Krystyna Kozioł, Hornsund, Spitsbergen, 2019, Fot. Katarzyna Jankowska (fotografia zaprezentowana na wystawie „Kobiety: czas zmian” – historie kobiet w obiektywie National Geographic")