Żegnamy Profesora Jana Jakóbowskiego

Profesor Jan Jakóbowski zdjęcie czarno-białe, mężczyzna w średnim wieku z brodą i w okularach siedzi przy biurku

Prof. dr hab. Jan Jakóbowski
4.04.1933 - †19.09.2022

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Jana Jakóbowskiego, wieloletniego pracownika Wydziału Pedagogiki UKW.

Profesor dr hab. Jan Jakóbowski urodził się 4 kwietnia 1933 roku w Maryninie. Po szkole podstawowej ukończył kolejno: Państwowe Liceum Pedagogiczne i Studium Nauczycielskie w Bydgoszczy, a następnie Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Gdańsku z tytułem magistra pedagogiki. Dalszy rozwój naukowy związał z Uniwersytetem Gdańskim, w którym uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych (1970 r.)  i stopień doktora habilitowanego (1974 r.).

Od początku nauczycielskiej działalności zawodowej (1953 r.) związany był z Bydgoszczą, początkowo jako nauczyciel szkoły podstawowej, Studium Nauczycielskiego, a następnie Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego. W okresie pracy zawodowej pełnił wiele funkcji, m.in. był kierownikiem Szkoły Ćwiczeń i dyrektorem Państwowego Zakładu Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych. W macierzystej uczelni sprawował poważne funkcje kierownicze. Był prodziekanem i dziekanem Wydziału Pedagogicznego, organizatorem i dyrektorem Instytutu Nauczania Początkowego i Wychowania Przedszkolnego, dwukrotnie pełnił funkcje prorektora WSP (w latach 1980-81 i w latach 1984-87). Od początku istnienia kierował Zakładem Dydaktyki oraz Instytutem Edukacji Szkolnej. W roku 1999, poza Akademią Bydgoską im. Kazimierza Wielkiego, włączył się w proces kształcenia kadr pedagogicznych dla regionu jako rektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy.

Opublikował ponad 100 prac, w tym 15 pozycji książkowych, jako autor, współautor lub redaktor prac zbiorowych. Aktywnie uczestniczył w badaniach węzłowych. W tym zakresie opublikował 3 raporty z badań. Występował z referatami na licznych konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych sesjach postępu pedagogicznego.

Dorobek naukowy Prof. Jakóbowskiego zawierał się w obrębie dydaktyki szkoły wyższej i pedeutologii z jednoznacznym wskazaniem na ostatnią z wymienionych dyscyplin. Związany był z nauczycielem, z jego kształceniem i doskonaleniem, sprawnością i efektywnością w pracy oraz rozwojem zawodowym. Działalność naukowa Profesora egzemplifikowała dążenie nauczyciela akademickiego i organizatora kształcenia nauczycieli do przepojenia działalności praktycznej wiedzą teoretyczną oraz determinację w organizowaniu swego doświadczenia pedagogicznego na zasadach naukowych. Rezultaty badań własnych przedstawił w kilku artykułach i w dwóch książkach: Programowanie czynności pedagogicznych u kandydatów na nauczycieli, Bydgoszcz 1970 (dysertacja doktorska); O czynnościach dydaktycznych nauczyciela i ucznia (wersja programowana), Bydgoszcz 1971.

Po wypróbowaniu i wdrożeniu koncepcji praktycznego kształcenia studentów podjął badania nad skutkami tego kształcenia w aspekcie sprawności początkujących nauczycieli w pracy pedagogicznej. Wyniki dociekań empirycznych i teoretycznych zawarł w kilku artykułach i rozprawach oraz w książce pt. O sprawności pracy pedagogicznej początkujących nauczycieli, Bydgoszcz 1973, która stała się podstawą przewodu habilitacyjnego.

Dorobek naukowy Profesora po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego w sposób konsekwentny kanalizowany był w obszarze pedeutologii z wyraźnym akcentem na jej trzy zakresy problemowe: nauczyciela ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania w zawodzie oraz jego rozwoju zawodowego; nauczyciela młodego-początkującego, jego adaptację i identyfikację zawodową; kształcenia i doskonalenia nauczycieli, a szczególnie wielostronnych uwarunkowań optymalizacji efektywności zawodowej.

Profesor Edmund Trempała w ocenie całokształtu działalności Profesora napisał: Dorobek naukowy J. Jakóbowskiego stawia go w gronie liczących się współczesnych polskich pedeutologów, a w zakresie badań nad młodym nauczycielem i jego zawodowym rozwojem pozwala go zaliczyć do ścisłej czołówki krajowej.

Śp. Profesor Jan Jakóbowski był nie tylko świetnym Naukowcem, Mistrzem dla wielu pokoleń studentów i współpracowników, promotorem oraz recenzentem prac doktorskich obecnie pracujących doktorów na Wydziale Pedagogiki i na całej uczelni, ale był przede wszystkim wyjątkowym Człowiekiem: otwartym, uśmiechniętym, nieustająco pozytywnie nastawionym, pełnym ciepła i dobrego słowa dla każdego, dbającym o relacje i serdeczną atmosferę w pracy. Wzór Naukowca i Człowieka — takim będziemy Cię Profesorze pamiętać...

Cześć Jego Pamięci!

Najbliższym składamy wyrazy szczerego współczucia
Władze i Społeczność Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

Pogrzeb z Mszą św. odbędzie się w piątek 23 września 2022 r. o godz. 10.00 na cmentarzu parafialnym przy ul. Kossaka 72 w Bydgoszczy.


Życiorys napisany na podstawie artykułu Pawła Prusaka pt. O porządnym człowieku i pracowitym życiu.