Obrączkowanie ptaków w Ogrodzie Botanicznym UKW

Sekcja Zoologiczna Koła Naukowego Przyrodników jako jedyna w województwie kujawsko-pomorskim bierze udział w ogólnopolskiej Akcji Karmnik. Na kolejną akcję zapraszamy 31 stycznia (niedziela) 2010 r. w godzinach 8.00-13.00.

Regularnie co dwa tygodnie w Ogrodzie Botanicznym UKW odbywają się odłowy ptaków w specjalne sieci ornitologiczne, w celu zaobrączkowania. Badania mają na celu wykazać:

• przeżywalność ptaków,
  • poznanie pochodzenia,
  • zbadanie struktury wiekowej i płciowej,
  • przebiegu pierzenia wybranych gatunków.

Przed nami piąty odłów. Dotychczas zaobrączkowaliśmy już blisko 240 ptaków! Zdecydowanym dominantem jest sikora bogatka Parus major. Badania będą trwały do końca lutego.

Dodatkowo organizujemy warsztaty dla dzieci ze szkół z regionu, podczas których mają możliwość poznania metody obrączkowania ptaków i wysłuchania prelekcji na temat fenomenu ptasich wędrówek i awifauny Ogrodu Botanicznego. Celem spotkań jest kształtowanie właściwych postaw i krzewienie zainteresowań przyrodniczych wśród dzieci i młodzieży!

Zainteresowanych prosimy o wcześniejszy kontakt knp.ukw@gmail.com