Wystawa malarstwa "W stronę światła" w Bibliotece UKW od 28 września

Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Soni Zengel "W stronę światła", który odbędzie się 28 września o godz. 18:00.

Sonia Zengel w 1974 uzyskała dyplom na Politechnice Poznańskiej, w latach 1980-1984 studiowała malarstwo u prof. Kazimierza Śramkiewicza w PWSSP w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i publicystyką kulturalną, z pasją aranżuje i pielęgnuje dwa własne ogrody. Jest autorką 57 wystaw indywidualnych, m.in. w Wilnie, Paryżu, Nantes, oraz w BWA (Miechów, Bydgoszcz, Ostrowiec Świętokrzyski, Kraków - 10 wystaw indywidualnych, w tym w Pałacu Sztuki w 2000 roku). Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Odbyła wiele podróży artystycznych, m.in. W 2002 roku podróż artystyczno-duchową: Kair - Synaj - Jerozolima. Jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.

Wystawa zatytułowana "W stronę światła" obejmuje najnowsze prace tworzone na płótnie oraz wykonane tuszem lawowanym.

Grażyna Bieńkowska o pracach Soni Zengel w technice tuszu lawowanego: […] w formalnym wyrazie są pełne kontrastów. Klasyczny miękki laserunek, delikatny walor i mocne malarskie pociągnięcia. Odważne zmagania z płaszczyzną sprzyjają ekspresji i pełni wypowiedzi plastycznej i duchowej. Sonia w cyklu tuszów jest zdecydowana i czytelna, prezentuje świetną kondycję warsztatową. Jej osobowość naznaczona cechami człowieka w drodze, ujmującego swoje „tu i teraz” w ramy głębokiego sensu.

Jerzy Madejski w obszernym omówieniu twórczości Soni Zengel zauważa, że genezy jej twórczości należałoby dopatrywać się w europejskiej „sztuce światła”, trwającej od czasów średniowiecznych witraży, poprzez renesans, barok, czas impresjonistów, aż po dziś dzień…

Wystawa będzie czynna do 19.11.2022 r.

Po lewej stronie obraz przedstawiający smukłą, wydłużoną postać flecistki, podpis pod obrazem: Z cyklu: Przestrzenie zadumy, III, 2019
Po prawej stronie informacje: Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zaprasza 28 września 2022 r. o godz. 18.00 na otwarcie wystawy malarstwa SONI ZENGEL, Wprowadzenie - Jacek Soliński
Niżej pasek adresowy: Galeria Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego - II piętro, Bydgoszcz, ul. Karola Szymanowskiego 3 Wystawa będzie czynna do 19 listopada 2022 r. title=