Władysław Bartoszewski w 100. rocznicę urodzin. Znakomici goście i debata w Władysław Bartoszewski w 100. rocznicę urodzin. Znakomici goście i debata w

Władysław Bartoszewski w 100. rocznicę urodzin. Znakomici goście i debata w "Copernicanum"

Już jutro, 1 października, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego organizuje w Sali Koncertowej Collegium Copernicanum wydarzenie zatytułowane: "Dialog, Pojednanie, Pokój. Władysław Bartoszewski w 100. rocznicę urodzin". Patronat nad wydarzeniem objęli JM Rektor UKW oraz Ambasador Niemiec Thomas Begger, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz europoseł Radosław Sikorski.
Do Bydgoszczy Ambasador przyjeżdża osobiście, obecność zapowiedział poseł Teofil Władysław Bartoszewski, syn Władysława.

11.00 rozpoczęcie uroczystości
- przywitanie przybyłych gości przez Prezes Towarzystwa Polsko-Niemieckiego Danutę Kucim-Szczepańską
- przywitanie/przemówienie Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego
- przywitanie/przemówienie Teofila Władysława Bartoszewskiego

11.30 przybliżenie sylwetki ministra spraw zagranicznych prof. Władysława Bartoszewskiego.

11.50 półgodzinna debata oxfordzka dwóch czteroosobowych zespołów młodzieży szkolnej z Bydgoszczy w problematyce związanej życiem i działalnością Władysława Bartoszewskiego, pojednaniem polsko-niemieckim, pojednaniem polsko-żydowskim, relacji polsko-ukraińskich, obecnej sytuacji międzynarodowej związanej głównie z agresją rosyjską w Ukrainie.

Po debacie Pan Ambasador i inni goście zabiorą głos na temat problemów poruszonych w debacie.

Następnie wręczymy nagrody laureatom (młodzież szkół ponadpodstawowych) konkursu o Władysławie Bartoszewskim.

Na koniec odbędzie się minirecital artystów z Bydgoszczy i zaprzyjaźnionego z Bydgoszczą partnerskiego Mannheim.