Działania naukowe dwojga pracowników z UKW dofinansowane w ramach konkursu MINIATURA 6

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło ostatnie w tym roku wyniki w ramach konkursu MINIATURA 6 na działania naukowe. Spośród zakwalifikowanych do finansowania wniosków w tej turze znalazły się propozycje przygotowane przez dr Elenę Sinkiewicz-Darol z Wydziału Nauk Biologicznych oraz dra Oleha Viahina z Instytutu Fizyki.

  • Synteza i badanie scyntylatorów w postaci nanokryształów mieszanych ortokrzemianów LYSO:Ce (Lu2-xYxSiO5:Ce), kwota dofinansowania: 49 995 zł

    Działania naukowe dra Oleha VIahina zostaną przeprowadzone w formie badań wstępnych/pilotażowych. Głównym założeniem zaplanowanym do realizacji będzie opracowanie metod syntezy w technologii zol-żel scyntylatorów w postaci nanokryształów mieszanych ortokrzemianów Lu2-xYxSiO5:Ce (LYSO:Ce) w zakresie koncentracji itru x=0-2 o ulepszonych właściwościach scyntylacyjnych.

    W ramach tego działania naukowego planowane jest również szczegółowe porównanie właściwości luminescencyjnych i scyntylacyjnych otrzymanych nanokryształów LYSO:Ce z ich odpowiednikami w postaci kryształów objętościowych, otrzymanych z wysokotemperaturowego stopu metodą mikrowyciągania, a także warstw monokrystalicznych, otrzymanych niskotemperaturową metodą epitaksji w fazie ciekłej. Badania te będą prowadzone zarówno przy użyciu konwencjonalnych technik spektralnych (katodo-, foto- i termo-luminescencja), jak i czasowo-rozdzielczej spektroskopii luminescencyjnej przy wzbudzaniu nanokryształów, kryształów i warstw promieniowaniem synchrotronowym w zakresie energii 3.7 – 25 eV na stacji Superlumi w DESY w Hamburgu.

    Pochodzący z Ukrainy, dr Oleh Viahin związany jest z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy od maja 2022 roku.

  • Wpływ etapu laktacji na zawartość czynników neurotropowych w mleku ludzkim, kwota dofinansowania: 46 213 zł

    Działanie naukowe w przypadku dr Eleny Sinkiewicz-Darol ma charakter badań wstępnych. Przychodzący na świat noworodek narażony jest na wiele czynników, które mogą wpływać negatywnie na jego zdrowie. Zapewnieniem ochrony, w tym najwcześniejszym okresie życia, jest m.in. mleko kobiece, bogate w składniki, zapewniające nie tylko prawidłowy wzrost i rozwój dziecka, ale także dostarczające substancje o działaniu bioaktywnym, w tym mające bezpośredni wpływ na programowanie żywieniowe. Mleko ludzkie jest uważane za najbardziej odpowiednią żywność dla niemowląt. Potencjalne korzyści z karmienia piersią zostały powiązane z obecnością w mleku kobiecym różnych czynników wzrostowych i neurotroficznych. Wiele badań wskazuje na lepsze wyniki badań neurorozwojowych w grupie dzieci karmionych piersią w porównaniu do grupy dzieci karmionych mieszankami modyfikowanymi.

    Celem badań jest analiza zawartości bioaktywnych składników mleka kobiecego: czynnika wzrostu nerwów, rzęskowego czynnika neurotroficznego, neutrofiny 3 i leptyny. W efekcie realizacji działania naukowego otrzymamy informację czy i w jakiej ilości obecne są czynniki neurotropowe w mleku kobiecym w przedłużonej laktacji. Uzyskane wyniki pozwolą na wyznaczenie kierunku w m.in. korelacji wybranych składników bioaktywnych, w tym czynników neurotropowych, i mikrobioty mleka kobiecego mających istotny wpływ na rozwój niemowlęcia. Jak również pozwolą na badanie wpływu utrwalania mleka kobiecego metodą holder na zawartość składników bioaktywnych.