Koło Naukowe "Omega" finalistą konkursu StRuNa 2022

Studenci Koła Naukowego OMEGA przy Instytucie Matematyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy uzyskali tytuł finalistów ogólnopolskiego konkursu dla studenckich kół naukowych StRuNa 2022. Wyróżnienie otrzymali za projekt Kryptosystemy algebraiczne.

Do finału zakwalifikowano jedynie 19 spośród 204 zgłoszonych grup. Koło Omega było jedynym wyróżnionym kołem matematycznym.

Zespół w składzie Maciej Dziewieczyński, Magdalena Jankowska, Sebastian Kowalski, Natalia Rulińska pracował pod opieką dra Łukasza Matysiaka. Projekt miał na celu stworzenie kryptosystemu algebraicznego wykorzystującego narzędzia algebraiczne. Przed opublikowaniem wyników naukowych tego zespołu znany był prosty szyfr, którego działanie oparte było na macierzach oraz wiele prostych szyfrów algebraicznych. Dr Łukasz Matysiak zapoczątkował tematykę złożonego kryptosystemu algebraicznego. Opracował uogólnione szyfr RSA i protokół Diffiego-Hellmana. Uogólnienie polegało na odejściu od liczb pierwszych i zamianie ich na ideały pierwsze. Dr Matysiak wraz z p. Magdaleną Jankowską opracował dwa kolejne szyfry oparte na pierścieniu Dedekinda (przykładem takiego pierścienia jest zbiór liczb całkowitych). Następnie dr Matysiak wraz z p. Sebastianem Kowalskim stworzyli innowacyjny szyfr oparty o grupy Galois rozszerzenia ciała liczb wymiernych.

19 listopada 2022 Natalia Rulińska  i Maciej Dziewieczyński zaprezentowali projekt podczas Wielkiego Finału konkursu.

Więcej informacji znajduje się na stronie konkursu