Wykład dr hab. Joanny Bocheńskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy
- Sobota, 26 listopada 2022 r., godz. 12.00
- Gmach Główny MOB, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)
Wykład dr hab. Joanny Bocheńskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prelekcja zorganizowana jest w ramach ekspozycji „Kurdystan. Oblicza trwania”.
Prelegentka jest adiunktem w Zakładzie Iranistyki Instytutu Orientalistyki UJ, kierownikiem Pracowni Studiów Kurdyjskich oraz tłumaczką jednego z dwóch dialektów kurdyjskich. Kierownczka kilku projektów badawczych poświęconych kulturze kurdyjskiej. Więcej szczegółów na stronie: www.kurdishstudies.pl
Pierwsze dzieła kurdyjskiej literatury klasycznej powstawały od XIV-XV wieku. Ośrodkami kurdyjskiego piśmiennictwa były szkoły religijne zwane medresami. Jednakże do połowy XX wieku większość Kurdów była niepiśmienna, a ich główną rozrywką była twórczość ustna wykonywana przez tradycyjnych pieśniarzy i opowiadaczy (dengbeżów), stanowiąca do dziś niewyczerpane źródło inspiracji dla rozwijającej się od XX wieku kurdyjskiej literatury współczesnej. Podobnie, jak w przypadku większości idei narodowych, początkowo, pisarze kurdyjscy traktowali folklor bardziej jako inspirację ideologiczną, aniżeli estetyczną. Stopniowo jednak, wyobrażenie o tym czym jest twórczość ustna i jak powinna inspirować współczesną literaturę zaczęło ulegać zmianie. Dziś zarówno kurdyjski folklor, jak i wybrane dzieła i bohaterowie literatury klasycznej ulegają aktualizacji wedle nowoczesnych potrzeb. Ich interpretacja otwiera się jednak na intertekstualne gry znaczeń i przenikanie tradycyjnych i współczesnych obrazów.
Wstęp do muzeum – 1 zł/os.