Instytut Matematyki UKW z dofinansowaniem na Bydgoskie Impresje Matematyczne

Instytut Matematyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy otrzymał dofinansowanie na realizację projektu Bydgoskie Impresje Matematyczne w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w konkursie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Na 191 wniosków zakwalifikowanych do finansowania, Bydgoskie Impresje Matematyczne zajęły 33. miejsce i projekt otrzymał kwotę 100 670 zł. Autorem i koordynatorem projektu jest dr inż. Karolina Mroczyńska, a w skład komitetu organizacyjnego wchodzą: dr Katarzyna Chmielewska, dr Jolanta Kosman i dr Agnieszka Łukasiewicz.

Bydgoskie Impresje Matematyczne to cykliczne, zgodne z porami roku, spotkania z Królową Nauk, o której H. Steinhaus powiedział, że "jest uniwersalna: nie ma rzeczy, która by była jej obca". Najważniejszym celem projektu jest popularyzacja matematyki jako dyscypliny naukowej poprzez wykłady, warsztaty, festiwale, konkursy i spotkania z naukowcami.

Spotkania są skierowane do wszystkich chętnych, niezależnie od wieku i zdolności; każdy zainteresowany matematyką znajdzie swoją porę roku. W ramach Wiosennych Impresji Matematycznych odbywać się będzie m.in konkurs matematyczny "Mistrz Dowodu". Celem konkursu jest przełamanie niechęci uczniów do zadań matematycznych na dowodzenie. W ramach Letnich Impresji Matematycznych odbędzie się Festiwal Kółek Matematycznych dla bydgoskich szkół. Podczas Jesiennych Impresji Matematycznych prezentowany będzie dorobek naukowy w temacie badawczym Mathability, który dotyczy zastosowania innowacyjnej metody konstruktywnego uczenia się z wykorzystaniem narzędzi TIK, dopasowanego do potrzeb współczesnej młodzieży oraz potrzeb rynku pracy przyszłości. Natomiast Zimowe Impresje Matematyczne mają na celu pokazanie obecności matematyki w otaczającej nas rzeczywistości.

Spotkania te skierowane są również do dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Impresje prowadzone są od roku 2019 i cieszą się dużą, wciąż rosnącą popularnością.

Plakat. W górnej części napis