Studentka bezpieczeństwa narodowego na UKW, Anna Leda zakwalifikowana do prestiżowego projektu UE
Sześcioosobowy zespół studentów z Polski weźmie udział w projekcie unijnym „EUCO Simulation for students”. W tym gronie po raz pierwszy znalazła się reprezentantka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Anna Leda - studentka na kierunku bezpieczeństwo narodowe.
Projekt „EUCO Simulation for students” skupia się na budowaniu partnerstwa i współpracy. Spowodować ma to utworzenie stałych relacji z uniwersytetami, które przyczynią się do budowy europejskiej przestrzeni obywatelskiej i pomogą lepiej zrozumieć procesy polityczne, zachodzące w UE. Program ma pozwolić żakom na lepsze zrozumienie roli państw członkowskich UE w podejmowaniu decyzji na szczeblu europejskim, pomoc w zrozumieniu działania organów i instytucji unijnych (szczególnie Rady Europejskiej), przedstawienie oferty staży i praktyk w instytucjach UE.
Projekt, zaplanowany w dniach 1 - 3 lutego 2023 roku, realizuje Rada Unii Europejskiej we współpracy z krajowymi konferencjami rektorów. Kandydatury spośród studentów zgłaszały uniwersytety, rekomendacji dokonywała Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich, zaś ostatecznej selekcji dokonała Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Zgłoszeni kandydaci musieli posiadać odpowiednie kompetencje językowe i wiedzę na temat funkcjonowania Unii Europejskiej.
Anna Leda jest obecnie studentką III roku bezpieczeństwa narodowego, (moduł bezpieczeństwo społeczne) na Wydziale Nauk o Polityce i Administracji UKW. Interesuje się działalnością organizacji międzynarodowych, które odpowiedzialne są za zbiorowe bezpieczeństwo, integracją europejską, organami UE. W latach 2021-2022 zasiadała w Parlamencie Studentów RP w Komisji ds. Umiędzynarodowienia. Od 2020 roku pełni funkcję Prezeski Koła Naukowego Studentów Bezpieczeństwa Narodowego. Jest także Ambasadorką Karier UE przy UKW.
To nie pierwszy sukces naszej Studentki w ostatnim czasie. We wrześniu zajęła I miejsce w sekcji nauk polityczno-prawnych za wystąpienie pt. „E-voting w czasie pandemii COVID-19 – szanse i zagrożenia realizacji głosowania elektronicznego na przykładzie Szwajcarii" podczas 51. Międzynarodowego Seminarium Kół Naukowych 2022 r.
Serdecznie gratulujemy!