Literackie inspiracje "Robinsonem Crusoe" tematem projektu prof. Jakuba Lipskiego

Dr hab. Jakub Lipski, prof. uczelni z Wydziału Literaturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz dr Patrick Gill z Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji realizują projekt poświęcony literackim reprezentacjom ciała w anglojęzycznych robinsonadach, tj. narracjach o rozbitkach inspirowanych Robinsonem Crusoe Daniela Defoe. Projekt uzyskał wsparcie Narodowego Centrum Nauki w programie Sonata (2020/39/D/HS2/02074).

W ramach projektu badane są mniej znane, często zapomniane teksty literackie, w których pojawiają się zaskakujące przedstawienia cielesności. Przygotowywane publikacje, monografia oraz numer specjalny czasopisma naukowego, skupiają się na ideowych i formalnych implikacjach tych przedstawień. Wskazują, na przykład, na związek reprezentacji postaci hybrydycznych z XVIII-wiecznym dyskursem rasowym, a także na imperialne i antyimperialne konteksty przemian w kreacji postaci Piętaszka.

Rezultaty badań są systematycznie upowszechniane na konferencjach naukowych. Zorganizowano, między innymi, panele na konferencjach ESSE (European Society for the Study of English) w Moguncji oraz PASE (Polish Association for the Study of English) w Krakowie.

Najważniejsze założenia projektu, jego efekty, a także charakterystyka podejmowanych działań, są szczegółowo przedstawione na oficjalnej stronie internetowej projektu: robinsonades.ukw.edu.pl.