Mikroskop Mikroskop

Międzynarodowy grant badawczy na ponad milion złotych przyznany prof. Moraczewskiej w ramach konkursu Weave-UNISONO

Projekt złożony przez prof. dr hab. Joannę Moraczewską kierującą Katedrą Biochemii i Biologii Komórki na Wydziale Nauk Biologicznych, został zakwalifikowany do finansowania w ramach konkursu Weave-UNISONO ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN). Projekt ma charakter międzynarodowy i będzie realizowany we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Masaryka w Brnie, Czechy.

Grupy badawcze kierowane przez prof. Moraczewską i dr. Beneša zbadają rolę izoform tropomiozyny – białka regulującego funkcje filamentów aktynowych, w rozwoju i przerzutowaniu kostniakomięsaka (osteosarkomy). Kostniakomięsak jest złośliwym, bardzo agresywnym nowotworem kości, dotykającym głównie dzieci i młodzież. Podczas transformacji nowotworowej i rozprzestrzeniania się guzów do odległych miejsc (przerzuty), sieć wewnątrzkomórkowych filamentów aktynowych ulega przebudowie. Wstępne badania sugerują, że w komórkach osteosarkomy poziom niektórych izoform tropomiozyny spada. Ponieważ tropomiozyna kontroluje dynamiczne zmiany zachodzące w filamentach aktynowych, może ona hamować rozwój nowotworu. W leczeniu osteosarkomy istotnym elementem jest znalezienie markerów molekularnych, które mogą pomóc w ustalaniu rokowania pacjentów oraz stać się celem terapeutycznych leków. Realizując wspólne badania naukowcy z Bydgoszczy i Brna zamierzają znaleźć odpowiedź na pytanie, czy izoformy tropomiozyny mogą służyć jako markery prognostyczne lub cele terapeutyczne w osteosarkomie.

Konkurs Weave-UNISONO odbywa się w oparciu o procedurę agencji wiodącej (Lead Agency Procedure, „LAP”). Weave jest inicjatywą podjętą przez europejskie agencje finansujące naukę, która ułatwia procedury pozyskiwania funduszy na realizację wybitnych dwu- i trójstronnych projektów badawczych. Wspólny projekt z UKW i Uniwersytetu Masaryka był poddany merytorycznej ocenie przez GAČR, czeską agencję finansującą naukę, i został zatwierdzony przez NCN. Projekt jest pierwszym tego typu grantem przyznanym grupie badawczej z UKW. Na jego realizację UKW otrzyma finansowanie w wysokości 1 077 140 zł.