Znakomite finalne wyniki parametryzacji uczelni - milowy krok w rozwoju UKW

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy otrzymał wyniki ewaluacji jakości działań naukowych polskich uczelni za lata 2017 - 2021. Ostatecznie trzem dyscyplinom przyznano kategorię A, a 14 - B+. Oznacza to m.in. podwojenie liczby uprawnień do doktoryzowania i jeszcze większy przyrost uprawnień do habilitowania!

Pierwsze wyniki parametryzacji UKW otrzymał w sierpniu i od części z nich złożył odwołania do Ministerstwa Edukacji i Nauki. W siedmiu przypadkach kategoria została podwyższona.

W wyniku ostatecznej oceny trzy dyscypliny otrzymały kategorię A, 14 - B+. Jedna dyscyplina otrzymała kategorię B i jedna - C. Co oznaczają takie wyniki?

• 12 nowych uprawnień do habilitowania - łącznie 17,
  • 8 nowych uprawnień do doktoryzowania - łącznie 17,
  • uproszczona procedura uruchamiania nowych kierunków studiów,
  • wyższa subwencja finansowa.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, który na mapie Polski istnieje od 18 lat, udowodnił tym samym, że kolejne działania podejmowane przez pracowników uczelni przynoszą pozytywny skutek. Kadra naukowo-dydaktyczna realizuje coraz większą liczbę projektów naukowych, podejmuje współpracę z ośrodkami naukowymi z całego świata i osiąga wyniki badań doceniane przez innych naukowców. Tym samym rośnie również prestiż Uniwersytetu.

Przypomnijmy, że ewaluacja jakości działań naukowych jest przeprowadzona przez Komitet Ewaluacji Nauki i zatwierdzana przez Ministra Edukacji i Nauki. Ocenie podlega poziom naukowy lub artystyczny prowadzonej działalności, efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych oraz wpływ działalności naukowej na otoczenie społeczno-gospodarcze.

Wyniki parametryzacji UKW

Kategoria A

• nauki o kulturze i religii
  • nauki o polityce i administracji
  • literaturoznawstwo

Kategoria B+

• inżynieria materiałowa
  • inżynieria mechaniczna
  • filozofia
  • historia
  • językoznawstwo,
  • informatyka techniczna i telekomunikacja
  • nauki biologiczne
  • nauki fizyczne
  • nauki o kulturze fizycznej
  • nauki o Ziemi i środowisku
  • nauki prawne
  • pedagogika
  • psychologia
  • sztuki muzyczne

Kategoria B

• nauki o komunikacji społecznej i mediach

Kategoria C

• matematyka

Komentarz Rektora UKW, prof. dr. hab. Jacka Woźnego: Uzyskane wysokie wyniki oceny jakości działalności naukowej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wskazują, że badania naukowe mogą odegrać istotną rolę w rozwoju naszej uczelni, zgodnie ze Strategią UKW przyjętą na lata 2021-2026. Są jednocześnie dowodem istnienia dużego potencjału naukowego kadry akademickiej, jej pracowitości i determinacji w osiąganiu celów naukowych. Cieszymy się z uzyskanych wyników, bo nie tylko utrzymaliśmy dotychczasowe uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego, ale je znacząco poszerzyliśmy. Okres ewaluacji obejmujący lata 2017-2021 był czasem wytężonej pracy oraz zdobywania nowych doświadczeń, które zamierzamy wykorzystać w najbliższej przyszłości w celu dalszego doskonalenia działalności naukowej. Gratuluję wszystkim, których pasja naukowa lub artystyczna, chęć poznawania i rozumienia otaczającej rzeczywistości przyczyniły się do uzyskania satysfakcjonujących wyników oceny działalności naukowej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, i liczę na dalszą owocną współpracę.