Efekt wieloletniej pracy - komentarze kierowników podstawowych jednostek UKW po ogłoszeniu wyników parametryzacji
Poznaliśmy wyniki ewaluacji jakości działań naukowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Trzy dyscypliny otrzymały kategorię A, a 14 - B+. Poprosiliśmy dziekanów wydziału i dyrektorów instytutów UKW o skomentowanie tych wyników.
Dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Administracji, dr hab. Artur Laska, prof. uczelni: O przyznaniu naukom o polityce i administracji wysokiej kategorii A zadecydował oczywiście talent i wysiłek całego - bez wyjątku - zespołu. Tak duży poziom mobilizacji wynikał z kolei z przyjaznej atmosfery pracy. Wbrew panującym trendom odrzuciliśmy standardy korporacyjne, koncentrując się na relacjach, sprawnym przepływie informacji, budowaniu wzajemnego zaufania i wsparcia. Jest to ważniejsze niż koncentrowanie się na punktach, algorytmach czy procedurach. Choć nie wolno o nich zapominać, to nie mogą łamać autonomii i kreatywności badacza. Muszą także uwzględniać historie konkretnych ludzi – zarówno ich atuty, jak i problemy. Uwierzyliśmy w swoje możliwości, zarysowaliśmy plan działań, a potem w sposób zdyscyplinowany monitorowaliśmy postępy. Otworzyliśmy się na siebie i otoczenie, czuliśmy wsparcie i wspieraliśmy pracowników administracji. Zrozumieliśmy jak bardzo potrzebujemy ich pomocy. A potem wystarczyło zręcznie wyeksponować nasze osiągnięcia tak, aby każdy efekt pracy został optymalnie wykorzystany (cała rozmowa z prof. Arturem Laską znajduje się na stronie Wydziału Nauk o Polityce i Adminsitracji)
Dziekan Wydziału Literaturoznawstwa, dr hab. Piotr Siemaszko, prof. uczelni: Jesteśmy, co oczywiste, usatysfakcjonowani faktem pozyskania kategorii A. Sukces, który odnieśliśmy, zawdzięczać należy pracy całego Zespołu znakomitych specjalistów, badaczy sumiennych, odpowiedzialnych, twórczych, pełnych inwencji, realizujących swoje naukowe pomysły z pasją i zaangażowaniem. W tym pozytywnym, „twórczym nastroju” pozostajemy też i teraz: realizujemy projekty naukowe, publikujemy artykuły w wysoko punktowanych czasopismach, kontynuujemy współpracę z prestiżowym wydawnictwem Routledge, w którym ukaże się niebawem zbiór szkiców o twórczości Olgi Tokarczuk pod redakcją prof. Lidii Wiśniewskiej i prof. Jakuba Lipskiego.
Dziekan Wydziału Fizyki, dr hab. Angelika Baranowska- Łączkowska prof. uczelni: Uzyskanie przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego kategorii B+ w dyscyplinie nauki fizyczne jest ukoronowaniem badań, prac wdrożeniowych i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, prowadzonych przez pracowników Wydziału Fizyki. Posiadanie uprawnień do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego nauk fizycznych daje nam niezwykle cenną możliwość kształcenia młodego pokolenia badaczy, którzy swoją naukową pomysłowością i entuzjazmem będą mogli przyczyniać się do dalszego rozwoju naszej jednostki.
Planujemy rozszerzenie bazy laboratoryjnej w zakresie wytwarzania i badania materiałów optoelektronicznych i funkcjonalnych oraz bazy obliczeniowej do modelowania struktur chemicznych, w tym molekuł materii międzygwiazdowej. Obecnie realizujemy badania związane z konstrukcją wysoko wydajnych konwerterów dla diod białych, wytworzeniem warstw nanodiamentowych o potencjalnym zastosowaniu jako kanały przewodnictwa w tranzystorach polowych, a także ustaleniem podstawowych związków między obfitościami prostych molekuł w ośrodku międzygwiazdowym.
Dyrektor Instytut Filozofii, prof. dr hab. Dariusz Łukasiewicz: Systematyczna, trwająca od początku okresu ewaluacji skoordynowana i zaplanowana na lata praca wszystkich osób należących do dyscypliny filozofia pozwoliła uzyskać odpowiednio wysoką liczbę punktów w I kryterium, czyli kluczowym. Zatem zdecydowanie najważniejsze okazały się osiągnięcie ściśle naukowe potwierdzone publikacjami w wysoko punktowanych czasopismach.
Dyrektor Instytutu Informatyki, dr hab. inż. Izabela Rojek, prof. uczelni: Wynik ewaluacji stanowił rezultat wieloletniej przemyślanej strategii i systematycznej pracy pracowników Instytutu Informatyki: wysoko punktowanych publikacji, grantów, współpracy z przemysłem i ogólnie pojętym otoczeniem społeczno-gospodarczym. Trzeba było położyć jednakowy nacisk we wszystkich trzech kryteriach, choć chyba najtrudniejszym było kryterium 3 ze względu na jego nowość i konieczność oddania oddziaływania na otoczenie grupy nowoczesnych technologii, które rozwijamy: baz danych, sztucznej inteligencji, technologii z obszaru cyberbezpieczeństwa (cała rozmowa z prof. Izabelą Rojek znajduje się na stronie Instytutu Informatyki).
Pełnomocnik Dziekana Wydziału Nauk Biologicznych ds. Ewaluacji Działalności Naukowej, dr Łukasz Kubera: Decyzją z dnia 2 stycznia 2022 r. Minister Edukacji i Nauki przyznał Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy kategorię naukową B+ w dyscyplinie nauki biologiczne. Decyzja jest przez Ministra uzasadniona przede wszystkim wysokim poziomem badań naukowych jednostki wyrażonym dotychczasowym dorobkiem naukowym podmiotu w ocenianej dyscyplinie. Niewątpliwie duży wpływ na podniesienie poziomu naukowego Wydziału Nauk Biologicznych miał i nadal ma realizowany od roku 2019 program „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”, w ramach którego Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało Wydziałowi Nauk Biologicznych 11,6 mln zł dofinansowania na rozwój uczelni w zakresie szeroko pojętej dyscypliny biologia. Przyznana kategoria naukowa B+ jest niewątpliwie potwierdzeniem zrealizowania celów projektu, o czym świadczy również pozycja Wydziału Nauk Biologicznych w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, który jest liderem aktywności publikacyjnej na uczelni. Otrzymana kategoria naukowa umożliwia również zachowanie posiadanych przez Wydział Nauk Biologicznych uprawnień w zakresie nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego oraz prowadzenia Szkoły Doktorskiej.