Monika Szczepaniak w Radzie Młodych Naukowców

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka zapowiedziała zwiększenie wpływu młodych naukowców na kształt systemu szkolnictwa wyższego. W tym celu powołała 1 lutego 2010 Radę Młodych Naukowców, która ma opiniować rozstrzygnięcia prawne dotyczące sektora polskiej nauki oraz uczelni jako ciało doradcze resortu.

Nominacje na członków Rady otrzymało 21 młodych polskich uczonych. Wśród nich znalazła się dr hab. Monika Szczepaniak, prof. nadzw. ( Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Humboldt-Universität zu Berlin Institut für Deutsche Literatur w Berlinie). Rada ma działać na takich samych zasadach jak Rada Nauki lub Rada Główna Szkolnictwa Wyższego.

Minister Kudrycka na spotkaniu z członkami rady powiedziała: "Zapraszając państwa do współpracy z kierownictwem resortu, ze mną osobiście, zależy nam bardzo na tym, aby to państwo, aby młodzi naukowcy mieli wpływ na treść prawa, które będzie obowiązywać w Polsce, i to zarówno przepisów prawnych dotyczących szkolnictwa wyższego, ustawy o stopniach i tytułach naukowych, ale także przepisów już dyskutowanych w komisjach sejmowych."
Minister podkreśliła, że podstawowym zadaniem Rady będzie opiniowanie aktów prawnych jak np. projekty nowelizacji ustaw dotyczących nauki i szkolnictwa wyższego, a także ministerialnych rozporządzeń. Według niej, członkowie rady mają także wypracowywać przejrzyste reguły i standardy przyznawania grantów naukowych, wspierać młodą kadrę oraz oddziaływać na władze uczelni, aby rozumiały myśl ustawodawcy.
Zgodnie z zarządzeniem, szczególnym zadaniem Rady będzie wspieranie rozwoju kariery młodych naukowców m.in. poprzez identyfikowanie istniejących i przyszłych barier rozwoju kariery młodych naukowców, przygotowywanie rekomendacji dotyczących instrumentów wspomagania karier młodych naukowców, przybliżanie młodym naukowcom mechanizmów związanych z funkcjonowaniem finansowania nauki, wspieranie kontaktów młodych naukowców z przedstawicielami środowisk gospodarczych oraz instytucji wdrażających innowacyjne rozwiązania w dziedzinach nauki. Ponadto Rada może sporządzać opinie i rekomendacje w zakresie polityki naukowej i innowacyjnej państwa.
Bartosz Loba, rzecznik prasowy ministerstwa nauki, wyjaśniał, że kandydatów do Rady zgłaszały organizacje skupiające laureatów polskich i zagranicznych programów stypendialnych jak Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej, tygodnik Polityka, fundacja L'Oreal, a także Krajowa Reprezentacja Doktorantów. Jak podkreślił, członkowie nowej rady reprezentują zróżnicowane dyscypliny naukowe (m.in. socjologię, medycynę, ekonomię, prawo, filozofię, biologię). Dodał też, że są absolwentami i pracownikami prestiżowych ośrodków naukowych, prowadzą odważne, przełomowe badania i znają najlepsze zachodnie systemowe rozwiązania w nauce i szkolnictwie wyższym.

W skład Rady Młodych Naukowców wchodzą

• Artur Czupryn - Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN;
  • Andrzej Dziembowski - Instytut Biochemii i Biofizyki PAN oraz Uniwersytet Warszawski;
  • Karolina Kurtz - Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie;
  • Piotr Garstecki - Instytut Chemii Fizycznej PAN;
  • Barbara Fryzeł - Uniwersytet Jagielloński;
  • Krzysztof Piech - Szkoła Główna Handlowa w Warszawie;
  • Monika Szczepaniak - Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Humboldt-Universität zu Berlin Institut für Deutsche Literatur w Berlinie;
  • Katarzyna Kijania-Placek - Uniwersytet Jagielloński;
  • Tomasz Klimczuk - Politechnika Gdańska 10. Piotr Koza - Politechnika Warszawska 11. Marcin Binkowski - Uniwersytet Śląski w Katowicach;
  • Bartosz Powałka - Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie;
  • Ewa Jankowska - Akademia Medyczna we Wrocławiu;