Zdjęcie ukazujące mokradła Zdjęcie ukazujące mokradła

Już czas na przywrócenie mokradeł

Zapraszamy do organizacji i udziału w wydarzeniach z okazji Światowego Dnia Mokradeł. Tegoroczne hasło brzmi "Już czas na przywrócenie mokradeł".

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski wraz z Krajowym Sekretariatem Konwencji Ramsarskiej zachęca do włączenia się w kampanię, która jest prowadzona na całym świecie 2 lutego i ma na celu podniesienie wiedzy społeczeństwa na temat roli terenów podmokłych w przyrodzie i działalności człowieka.

Tereny  podmokłe  pełnią  istotne  dla  społeczeństwa  funkcje,  zaczynając  od magazynowania  i  wody,  poprzez  ochronę  przed  sztormami  oraz  powodziami,  na podtrzymywaniu  bioróżnorodności  i  akumulacji  węgla  kończąc.  Od  1970  r.  ponad 35% mokradeł  uległo  degradacji,  a  proces  ten  postępuje  coraz  szybciej.  Odwrócenie  tego trendu  ma  kluczowe  znaczenie  dla  zachowania  równowagi  w  przyrodzie  i  funkcjonowania człowieka, także w kontekście adaptacji do zmian klimatu.

Materiały zamieszczone na stronie mają stanowić inspirację do wydarzeń edukacyjnych i informacyjnych z okazji Światowego Dnia Mokradeł 2023 (spacerów, akcji sprzątania, prelekcji w szkołach i na uczelniach, konferencji, spotkań online).

Dodatkowo istnieje możliwość rejestrowania wydarzeń w języku angielskim na stronie Konwencji Ramsarskiej.

Zachęcamy również do pobrania i prezentacji filmu przyrodniczego pt. „Narew – od źródeł do ujścia” zrealizowanego na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Więcej  informacji  na  temat  Konwencji  o  obszarach  wodno-błotnych  oraz  działaniach Krajowego  Sekretariatu  Konwencji  Ramsarskiej  znajduje  się  na  stronie.