Flaga Polski oraz Ukrainy oraz dwie złączone dłonie po obu stronach flag Flaga Polski oraz Ukrainy oraz dwie złączone dłonie po obu stronach flag

List Rektora UKW, prof. Jacka Woźnego w I rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie

List Rektora UKW, prof. dr. hab. Jacka Woźnego w pierwszą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie

Wolność, jedność, solidarność - te wartości w ciągu ostatniego roku na nowo zrozumieliśmy i doceniliśmy. Znów stały się dla nas ważne, kiedy realnie zagroziła im napaść na naszych sąsiadów. Te wartości nas połączyły.

24 lutego 2022 roku zapisze się w historii jako jeden z najbardziej dramatycznych dni XXI wieku. Ten dzień miał wyglądać jak każdy inny, ale pod osłoną nocy zaczęła się niczym nieusprawiedliwiona agresja Rosji na niepodległy naród Ukrainy. Ten dzień i cały kolejny rok stały się wielką tragedią naszych wschodnich sąsiadów, ale niepokój i strach przed jutrem wlał się również do serc studentów i pracowników naszego Uniwersytetu. W tym trudnym czasie nasza społeczność wspierała studiujących i pracujących u nas Ukraińców oraz przybywających do naszego miasta uchodźców.

Nadal solidaryzujemy się z ofiarami tej tragicznej wojny. W pierwszych dniach po jej wybuchu, na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy został powołany Zespół ds. pomocy humanitarnej, który monitorował sytuację i podejmował wiele działań, w szczególności na rzecz naszych studentów. Studenci zagraniczni, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, mogli skorzystać z zapomogi finansowej, pomocy psychologicznej czy też porad prawnych. Pracownicy i studenci zorganizowali zbiórkę darów, której efekt przerósł nasze oczekiwania. Członkowie naszej uniwersyteckiej społeczności byli również obecni na Dworcu Głównym PKP w Bydgoszczy i Urzędzie Miejskim, gdzie udzielali pomocy Ukraińcom przybywającym do naszego Miasta. Te wszystkie działania pokazały, jak nasz Uniwersytet potrafi być silny w trudnych momentach i jak może wykorzystać swój potencjał społeczny.

W pierwszą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie wypatrujemy z nadzieją jej pokojowego zakończenia. Przesyłamy naszym studentom, pracownikom i wszystkim mieszkańcom Ukrainy niesłabnące wyrazy wsparcia i solidarności. Pamiętamy o ofiarach tego aktu terroru, zwykłych obywatelach i poległych żołnierzach, którzy oddali życie za Ukrainę. Zachęcamy do wsparcia Uniwersytetu Narodowego im. T. Szewczenki w Kijowie i innych ośrodków naukowych, których infrastruktura została zniszczona.

Jednocześnie potępiamy władze Federacji Rosyjskiej i podobnie jak reszta cywilizowanego świata, oczekujemy zakończenia tego konfliktu. Zerwaliśmy kontakty naukowe z rosyjskimi ośrodkami i nie mamy w najbliższym czasie planów ich przywrócenia. Nie odwracamy się natomiast od naszych studentów z Rosji i Białorusi, którzy uciekli do Polski, nie zgadzając się z terrorystyczną wizją świata, realizowaną przez władze tych dwóch krajów.

Ukraino, jesteśmy z Wami!

Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
prof. dr hab. Jacek Woźny

Лист від ректора УКВ, професора, доктора наук Яцека Вожни, до першої річниці повномаштабного вторгнення в Україну

Свобода, єдність, солідарність – це ті цінності, про які ми знову згадали і зрозуміли їхню важливість протягом останнього року, а саме коли виникла реальна загроза нападу на наших сусідів. Ці цінності об’єднали нас.

24 лютого 2022 року увійде в історію як один із найдраматичніших днів XXI століття. Цей день міг би бути, як будь-який інший, але в ніч на 24 лютого почалася безпідставна агресія Росії проти незалежної України. Той день і весь наступний рік стали великою трагедією для наших східних сусідів.  Тривога і страх перед завтрашнім днем ​​поселилися також у серця студентів і співробітників нашого університету. У цей важкий час наша громада підтримала українців, які навчаються та працюють у нас, а також біженців, які прибули до нашого міста.

Ми продовжуємо співчувати жертвам цієї трагічної війни. У перші дні після її спалаху в Університеті Казимира Великого в Бидгощі було створено групу гуманітарної допомоги, яка слідкувала за ситуацією, що відбувалась, а також вжила багато заходів, зокрема для наших студентів. Іноземні студенти, які опинилися у скрутному становищі, могли отримати фінансову допомогу, психологічну допомогу чи юридичну консультацію. Співробітники та студенти організували збір допомоги, результат якої перевершили наші очікування. Члени нашої університетської спільноти також були присутні на головному залізничному вокзалі Бидгоща та в мерії, де надавали допомогу українцям, які приїжджали до нашого міста. Усі ці заходи показали, наскільки наш університет є сильним у важкі часи та як він може використовувати свій соціальний потенціал.

У першого дня початку війни в Україні ми з нетерпінням чекаємо її мирного завершення. Ми підтримуємо та солідні з нашим студентам, співробітникам та всім жителям України. Ми пам’ятаємо всіх громадян, які зазнали невиправних втрат від важкого терору з боку Росії, а також полеглих воїнів, які віддали своє життя за Україну. Закликаємо підтримати Національний університет ім Т. Шевченка в Києві та інші наукові центри, інфраструктури, які були зруйновані.

Ми засуджуємо владу Російської Федерації та як і весь цивілізований світ, очікуємо припинення цієї війни. Ми розірвали наукові зв’язки з російськими центрами і найближчим часом не плануємо їх відновлювати. Проте ми не відвертаємося від наших студентів із Росії та Білорусі, які втекли до Польщі та не згодні з терористичним баченням світу, що впроваджує влада цих двох країн.

Україно, ми з Вами!

Ректор Університету Казимира Великого в Бидгощі