Dr Katarzyna Szrodt składa podpis w księdze pamiątkowej Muzeum Dyplomacji i Uchodxstwa Polskiego Dr Katarzyna Szrodt składa podpis w księdze pamiątkowej Muzeum Dyplomacji i Uchodxstwa Polskiego

Wykład dr Katarzyny Szrodt w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

Powojenna emigracja polskich dyplomatów, inteligencji i artystów do Kanady – wykład dr Katarzyny Szrodt w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

Kolejny wykład jubileuszowy w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego za nami. Tym razem wysłuchaliśmy prelekcji dr Katarzyny Szrodt, pt.: Powojenna emigracja polskich dyplomatów, inteligencji i artystów do Kanady. Pani doktor jest działaczką Polonii Kanadyjskiej, kuratorką sztuki, autorką kilku monografii poświęconych artystom polskim na emigracji, w tym wielkiego leksykonu zawierającego kilkaset biogramów emigracyjnych twórców. Jednym słowem – prawdziwa skarbnica wiedzy o polskiej diasporze w Kraju Klonowego Liścia. O tym, że nie ma lepszego miejsca na prelekcję o Polakach mieszkających w Kanadzie, niż Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego – nie trzeba chyba mówić, wszak pierwsze eksponaty trafiły do Muzeum z Montrealu. To właśnie w Kanadzie przez kilkadziesiąt lat żyła, pracowała i intensywnie działała w środowiskach polonijnych Pani Konsulowa – Wanda Poznańska.  

Niezmiernie zajmujący wykład przybliżał wiele ciekawych wątków z relacji polsko-kanadyjskich, dość wspomnieć o odysei skarbów wawelskich. Przypomnijmy, w czasie II wojny światowej cenne zbiory Zamku Wawelskiego ewakuowano do Kanady. W lipcu 1940 r. transatlantyk „Batory” dobił do wybrzeży Halifaxu. Na jego pokładzie znajdowały się 24 metalowe skrzynie, a w nich 132 arrasy, regalia – w tym Szczerbiec – miecz koronacyjny, militaria, zbroje, chorągwie i dywany. Aż do 1961 r., kolekcja przechowywana była w wielkiej tajemnicy. Dokładną ich lokalizację znały cztery osoby. Skarby wawelskie, pod osłoną nocy kilkakrotnie przenoszono. Historia zbioru mogłaby posłużyć za scenariusz niejednego filmu sensacyjnego!

W księdze pamiątkowej Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, dr Katarzyna Szrodt napisała: Serce rośnie będąc tutaj – w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego. Wspaniała inicjatywa, wielki i ważny cel, by ocalić ważne pamiątki narodowe – dyplomatyczne – osobiste zasłużonych dla Polski emigrantów. Cieszę się ogromne ze spotkania, gratuluje i wspieram ekipę muzeum.

Pani dr Katarzynie Szrodt raz jeszcze dziękujemy za pasjonujący wykład i zapraszamy ponownie!


opac. i fot.: dr Aleksandra Sara Jankowska