Nowy kierunek studiów: Kultur und Kommunikation
Największa bydgoska uczelnia poszerza swoją ofertę studiów II stopnia. Od października osoby studiujące na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy będą mogły kształcić się na kierunku Kultur und Kommunikation - pierwszym niefilologicznym kierunkiem studiów w języku niemieckim.
8 czerwca UKW rozpocznie rejestrację na studia w roku akademickim 2023/2024. Bardzo dobre wyniki ewaluacji jakości działań naukowych pozwoliły bydgoskiej uczelni na poszerzenie oferty rekrutacyjnej o kilka nowości. Pierwszym z zaprezentowanych kierunków jest Kultur und Kommunikation. Będą to dwuletnie studia II stopnia prowadzone w całości w języku niemieckim, a więc adresowane do osób legitymujących się znajomością tego języka na poziomie co najmniej B2.
- To nie będzie kierunek filologiczny. Osoby studiujące nie będą zgłębiać tajników gramatyki ani poznawać literatury krajów niemieckojęzycznych. Głównym celem programu studiów jest kształtowanie nowoczesnych kompetencji w zakresie praktyk kulturowych i komunikacyjnych – wyjaśnia koordynatorka prac nad programem kierunku, prof. dr hab. Monika Szczepaniak z Wydziału Nauk o Kulturze UKW.
Studia przygotowują do profesjonalnej działalności w nowoczesnych branżach gospodarczych i usługowych: w międzynarodowych korporacjach, w sektorze usług biznesowych (m. in. w zakresie marketingu, reklamy, tłumaczeń, turystyki, handlu, IT.), w instytucjach kultury, w mediach, w organizacjach międzynarodowych – wszędzie tam, gdzie ważne jest tworzenie i komunikowanie znaczeń, znajomość różnych kultur i języków, otwarta postawa dialogu oraz umiejętność pracy w grupie i posługiwania się specjalistycznym językiem w komunikacji biznesowej.
O przyjęcie na studia mogą ubiegać się nie tylko absolwentki i absolwenci germanistyki, lecz także innych kierunków humanistycznych i społecznych, takich jak lingwistyka stosowana, kulturoznawstwo, filologia polska, dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
- Koncepcja tego kierunku stanowi odpowiedź na potrzeby współczesnego rynku pracy. Oferujemy nowoczesne spojrzenie na proces kształcenia przygotowujący do podjęcia aktywności zawodowej w środowisku międzynarodowym, ze szczególnym uwzględnieniem krajów niemieckiego obszaru językowego. Osoby, które ukończą te studia, nie powinny mieć problemów ze znalezieniem atrakcyjnej pracy - podsumowuje prof. Monika Szczepaniak.
Więcej informacji znajduje się na portalu rekrutacyjnym UKW.