Naukowcy UKW pomogą w rekultywacji jeziora Lubowidzkiego

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy podpisał umowę o współpracy z Gminą Nowa Wieś Lęborska.

Jezioro Lubowidzkie jest akwenem znajdującym się nieopodal Lęborka w województwie pomorskim. Zbiornik ten jest miejscem zachodzenia procesu eutrofizacji, czyli znacznego wzrostu występowania pierwiastków bagiennych. Gmina Nowa Wieś Lęborska podjęła decyzję o rekultywacji jeziora, m.in. poprzez uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej.

Kolejny etap rekultywacji był tematem spotkania, które odbyło się 21 marca w Nowej Wsi Lęborskiej. Kierownik Katedry Hydrobiologii UKW, dr hab. Krystian Obolewski, prof. uczelni wygłosił referat „Metody odbudowy systemów jeziornych na przykładzie jeziora Lubowidzkiego”. Zespół pod kierownictwem prof. Obolewskiego przeprowadzi analizę obecnego stanu akwenu i opracuje ich wyniki. Na podstawie tych badań Gmina, przy wsparciu UKW, będzie ubiegać się o środki finansowe potrzebne do przeprowadzenia rekultywacji jeziora Lubowidzkiego.

Założenia te zostały zawarte w umowie o współpracy, którą podpisał Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy UKW, dr hab. inż. Marek Macko, prof. uczelni oraz przedstawiciele lokalnego samorządu: Starosta Lęborski, Alicja Zajączkowska, Wójt Gminy Łęczyce, Piotr Wittbrodt, Zastępca Burmistrza Miasta Lęborka, Jerzy Pernal, Wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska Zdzisław Chojnacki.

Pierwsze prace badawcze mają ruszyć w kwietniu br.