Uroczyste otwarcie Copernicanum

Uroczyste otwarcie Copernicanum

Po niemal trzyletnich pracach remontowych Uniwersytet przywraca Miastu piękny budynek Copernicanum. Prace remontowe, prowadzone pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków, pochłonęły sumę prawie 13 mln złotych. Złożyły się na nią fundusze z Budżetu Państwa, Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Uczelni.

Budynek Copernicanum zbudowany został w latach 1905-1906, powstał według projektu berlińskich architektów Carla Zaara i Rudolfa Vahla.  Na jego frontowej ścianie znajduje się zegar słoneczny. Niewątpliwie jest to jeden z najpiękniejszych budynków szkolnych w całym mieście. W swojej ponadstuletniej historii miał wielu właścicieli i spełniał różne funkcje. Swoją siedzibę miały tu:  wyższa szkoła realna, miejskie gimnazjum matematyczno-przyrodnicze, miejskie gimnazjum i liceum męskie, szkoły administracyjno-handlowe,  technikum kolejowe. W czasach hitlerowskiej okupacji budynek pełnił nawet, nietypową dla siebie, funkcję szpitala wojskowego. Z dniem 5 maja 1992 r. wojewódzki konserwator zabytków wpisał ten L-kształtny budynek w secesyjnym stylu do rejestru zabytków województwa bydgoskiego.

W 2004 r. Miasto Bydgoszcz przekazało gmach Copernicanum ówczesnej Akademii Bydgoskiej, dzisiejszemu Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego. Ostatni poważny remont budynku przeprowadzono blisko 50 lat temu. P race remontowe przeprowadzone przez Uniwersytet miały na celu kompleksową renowację obiektu i przywrócenie jego dawnej świetności. Należało wymienić wszystkie instalacje oraz powrócić do pierwotnego wystroju. W ramach prac m.in. wymieniono okna, położono nowy dach, w sali gimnastycznej urządzono aulę, dokonano renowacji stylowej sali audytoryjnej na II piętrze.
Przepiękny budynek odzyskał swój dawny blask, ostatnie prace zakończyły się pod koniec grudnia 2009 r. W tym pięknym gmachu zajęcia mają studenci mechatroniki i informatyki, swoje miejsce znalazło w nim też uczelniane centrum informatyczne. W obiekcie znajduje się również sala koncertowa oraz studio nagraniowe. Ta pierwsza, w której planowane są cykliczne koncerty, nawiązuje do sąsiadujących budynków Filharmonii  Pomorskiej i Akademii Muzycznej. Muzyczna część w Copernicanum  stanowi dopełnienie „muzycznej dzielnicy Bydgoszczy”, jak często mówi się o tym zakątku Bydgoszczy.