Nowy kierunek studiów: Kognitywistyka

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego dołącza do największych uczelni, na których studenci mogą kształcić się na kognitywistce. Kierunek ten znajdzie się w ofercie już w najbliższej rekrutacji.

Największa bydgoska uczelnia przygotowała w tym roku kilka nowości w ofercie dydaktycznej. Po prezentacji niemieckojęzycznego kierunku Kultur und Kommunikation przyszedł czas na kolejną nowość – kognitywistkę. Łączy ona informatykę, filozofię, psychologię i elementy nauk o mózgu. - Jest to odpowiedź nauk humanistycznych i społecznych na wyzwania stawiane przez rozwój technologii i cyfryzacji. Studenci nauczą się jak wykorzystać wiedzę przekazywaną praktycznie od stuleci w zawodach, które powstają w XXI wieku - podkreśla dr Filip Stawski z Wydziału Filozofii UKW, pomysłodawca tego kierunku.

Kognitywistka będzie realizowana przez Wydział Filozofii przy dużej współpracy Wydziału Informatyki UKW. Szeroki profil tego kierunku przekłada się na morze możliwości absolwentów w kontekście możliwości poszukiwania pracy. UX/UI designer, copywriter, tester i twórca gier oraz aplikacji, specjalista public relations, nauczyciel – to tylko część z zawodów, w których odnajdą się kognitywiści. – Nasi absolwenci będą przygotowani do integrowania niezbędnych dziś umiejętności twardych takich jak podstawy programowania, myślenie logiczne i równie dziś potrzebnych kompetencji miękkich z zakresu podstaw psychologii, komunikacji społecznej, współpracy interdyscyplinarnej, tworzenia i krytycznej analizy treści, świadomości etycznej, współpracy człowiek-maszyna – dodaje dr Filip Stawski.

Kognitywistka na UKW będzie miała formę studiów I stopnia. Rekrutacja na rok akademicki 2023/2024 rozpocznie się 8 czerwca. Przyjęcie na I rok będzie odbywać się na podstawie średniej punktów z egzaminu maturalnego.

Więcej informacji o kierunku znajduje się na portalu rekrutacyjnym UKW.